Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Ofis

Ofis dekorasyon fikirleri

9 Kasım 2011 4.473 kez okundu Yorum yapılmamış

Yaşadığımız dönem şartları gereğince çalışan nüfusun çok büyük bir bölümünü ofislerde çalışmaktadır. Örneğin; sekreter, kasiyer, muhasebecilik, bankacılık gibi meslekler. Bu örnekleri artırmak mümkün tabi. Bu şekilde çalışan insanların yine büyük bir çoğunluğu yapılan araştırmalara göre maksimum 3 sene içinde işiyle ilgili herşeyden sıkılmaya başlar. Bu sıkılmanın nedeni hayatlarındaki değişmeyen düzendir. Sıkkın olduğunuz bir çalışma ortamında yaptığınız işin verimli olması gerçekten çok zordur.

Rahat, huzurlu ve verimli çalışabilmek için çalıştığımız yerdeki mutluluğumuz gerçekten çok önemlidir. Bu çalışma alanı ofis olmak zorunda değildir. Evde bile çalışıyor olsanız çalışırken bulunduğunuz oda, işinizi yaptığınız masa, oturduğunuz koltuk sizin ofisinizdir. Kendi ofisinizi yani kendi çalışma alanınızı kendinize göre dekore ederek çalışma performansınıza ciddi faydalar sağlayabilirsiniz.

Ofis ve çalışma alanı dekorasyonlarında dikkat edilecek iki unsur vardır. Bunlardan birincisi rahatlığınız ve konforunuz. İkincisi ise renk seçimidir. Masabaşı çalışanı olarak en çok vaktinizi kesinlikle oturduğunuz koltukta geçiriyorsunuz. Bu koltuğun konforu bu açıdan ciddi anlamda bi önem arz etmektedir. Renkler konusuna gelecek olursak, ofisinize girdiğinizde kasvetli karanlık bir ortam sizin pozitif enerjinizin bir kısmını size farkettirmeden alıp götürecektir. Bu nedenle ofisinizde veya çalışma ortamınızda açık ve dinlendirici renklerin hakim olması önemlidir.

Ofisinizin sizin çalışmanızın daha verimli olmasını desteklemesi açısından olması ve olmaması gereken şeyleri sıralayacak olursak;

 • Ofisinizde fazla eşya bulundurmamalısınız. Bu sürekli dikkatinizin dağılmasını sağlayacak ve ofisinizin dağınık görümesine yol açacaktır.
 • Ofisinizde 1 den fazla ayna olmamalı. Karşılıklı aynalar ofisinizi büyük ve ferah gösterebilir ama eğer bu aynalar sizin açınızdan bakıldığında bir takım sandalye, masa, dosyalarınızın bulunduğu dolaplar vb. bir görüntüyü yansıtıyor ise bu sizin için olumsuz etki yaratacaktır.
 • Duvarda desenler yoğun olmamalı veya hiç olmamalı. Örneğin; karmaşık çizgilerin veya modern duvar kağıdı olarak nitelendirilen üzerinde çeşitli yazı vb. unsurların bulunduğu duvarlar sürekli dikkatinizi dağıtacaktır. Yani abartılı tasarımlardan kaçınmalısınız.
 • Ofisinizde konuklarınız için seçtiğiniz kanepe, koltuk gibi yerler çok rahat olmamalıdır. Çünkü bir iş görüşmesinde veya bir konuğunuzla görüşmeniz sırasında kanepenin verdiği rahatlamayla insanın içinde kalkmama arzusu oluşacak, dolayısıyla görüşmeniz gereğinden fazla uzayacak ve verimliliğini tamamıyla yitirecektir.
 • Eğer borsacı, brooker gibi işler ile uğraşıyorsanız yani anlık şeyler sizi etkiliyorsa, bir anda bir stres ortamı oluşabiliyorsa sağlığınız açısından masanız da ve çalışma ortamınızda fazla ve gereksiz aksesuarın bulunmaması önemlidir.
 • Eğer odanızda dekoratif bir görünüm sağlamak için bir tablonuz varsa bu tablo sizin görüş alanınızın dışında olmalıdır. Yani oturduğunuz yerden bu tabloyu görmemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü bir tablo sizin hayallere, düşüncelere dalmanızı sağlayabilir veya o tablo sizde bir anınızı hatırlatabilir.
 • Kırmızı ve turuncu renk çok önemlidir. Kırmızı içinizdeki öfke, saldırganlık, hırçınlık gibi duyguları harekete geçirir. Turuncu ise uykunuzun gelmesini sağlayabilir. Bu yüzden bu renklerden elimizden geldiğince kaçınmamız gerekmektedir.
 • Ofisinizde sakin ve size huzur verecek renkler kullanmalısınız bu renkler: açık gri, açık sarı vb. renkler olabilir. Özellikle sarı renginin zihin açma gibi bir özelliği vardır. Yani gün boyunca zihninizi yoracak işler(muhasebecilik, bankacılık vb.) ile uğraşıyorsanız ofisinizde sarı objeler bulundurun.
 • Masanızın konumuda çok önemlidir. Masanızı ışığın geliş yönü ve açısına göre yerleştirmelisiniz. Siz yazı yazarken elinizin ve kaleminizin gölgesi yazdığınız yere düşmemelidir.
 • Aydınlatma bir diğer önemli faktörlerden birisidir. Işık kaynağının kesinlikle bilgisayar ekranının arkasında olmaması gerekir. Yani siz bilgisayarınıza bakarken kesinlikle ışık kaynağını görmemeniz lazım. Bu durum göz sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 • Ofisinizde dart bulundurabilirsiniz stres katsayınızın yükseldiği anlarda dart oyunu sizi rahatlatacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.