Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Okuma koltuğu seçimi

3 Ocak 2012 4.918 kez okundu Yorum yapılmamış

Evinizde zaman geçirmeniz kadar bu zamanı nasıl değerlendiğiniz de son derece önemlidir. Tüm haftanın yoğun temposunu geride bıraktıktan sonra kitabınızı ya da gazetenizi elinize alıp, sizi dinlendirecek bir okuma koltuğunda keyif yapmaya ne dersiniz?

Okuma koltukları; omurganızı destekleyen yapısı ile evinizde geçirdiğiniz zamanın kalitesini arttırırarak, vücudunuzu olduğu kadar zihninizinde dinlenmesini sağlıyor. Evinizde konforlu zaman geçirmenizi sağlayan bu koltukları almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Çoğu insan okuma koltuklarını dışarıda görünce almaya karar verir. Okuma koltuğu almaya dışarıda gördüğünüz anda değil önceden kafanızda planlayarak karar vermelisiniz. Böylece koltuğu aldıktan sonra evinizin hangi bölümünde ve nasıl yerleşeceğini düşünebilirsiniz.

Okuma koltuğu herşeyden önce kendi rahatınız için aldığınız bir eşyadır. Odanızın doğal ışığı fazla alan bir bölgesinde alan açmanız, okuma koltuğunuzu aldıktan sonra evin neresine yerleştireceğinizi düşünmek için vakit harcamanızı engelleyecektir. Sadece koltuğun durabileceği kadar bir alan değil rahatça oturup kalkabileceğiniz ve canınızı sıkmayacak kadar ferah bir ortama ihticanınız var. Bu sebeple önceden koltuğun yerini planlamanız, üzerinde geçireceğiniz zamanın daha keyifli hale gelmesini sağlayacaktır.

Okuma koltuğu alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da, yüzeyinin yıkanabilmesidir. Çok beğendiğiniz ve sizi rahat ettiren bir yüzeyi olan okuma koltuğunuz, kısa süre içerisinde kirlenerek hem kötü görünüme sahip hem de rahatınızı kaçıran bir eşya haline gelecektir. Bu nedenle kılıfının dilediğiniz zaman çıkartarak çamaşır makinasında kolayca yıkayabileceğiniz bir okuma koltuğu almanız gerekir. Üzerine uzun süre geçireceğiniz okuma koltuğunuzun öncelikle size rahatlatıcı bir etkide bulunması gerekir. Ayrıca cam kenarında keyif yaparken içeceğiniz çay ya da kahve gibi içecekler yüzünden kısa süre içerisinde yüzeyi kirlenecek okuma koltuğunuzu, kolay bir şekilde temizleyebilmeniz çok önemlidir.

Okuma koltuklarının iskelet yapısı ve yapımında kullanılan malzeme de kalitesini belirleyen unsurlardandır. Dünya çapında üretim yapan birçok firma, okuma koltuğu iskeletlerinde huk ağacı gibi sert ve dayanıklı malzeme kullanmaktadır. Bu tür ağaçlar ile üretilen okuma koltukları; hem uzun yıllar boyunca yoğun kullanıma dayanabilmektedir hem de metal iskeletli modellerin aksine, ahşabın doğal esnekliği sayesinde üzerinde oturan kişinin çok daha rahat etmesini sağlamaktadır. Ahşap malzeme kullanılan okuma koltukları kişinin hareketleri ile esneyebildiğinden, hissilen konforu arttırır. Okuma koltuğu alırken taşıma ağırlığının da önemli olduğunu unutmadan, en az 150 kg. taşıma kapasitesi olan modelleri tercih etmenizde fayda var. Böylece uzun yıllar boyunca keyifli dakikalar geçirmenize katkıda bulunacak ve herşeyden önce ruhunuzu dinlendirecek bir okuma koltuğuna sahip olabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.