Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Okumayı sevenlere okuma köşeleri

27 Nisan 2013 1.388 kez okundu Yorum yapılmamış

okuma kosesi 1En yaygın şekilde dillendirilen hobilerden biridir okumak. Her 10 kişiden 9’u okuduğunu, okumayı sevdiğini söyler sorulduğunda, ancak gerçekten okumayı sevenler bilirler ki, kitap okumak bir boş zaman uğraşı değil, başlı başına bir meşgaledir. Konsantrasyon ister, vakit ister, özen ister. Kitap okumanın tadına varabilmenin bir başka olmazsa olmazı da konfordur. Okuma eyleminin yapıldığı ortamın rahatlığı, sadeliği önemlidir. Dikkatinizi kitaptan uzaklaştırmayacak, sizi sarıp sarmalayacak, kitapla birlikte akıp gitmenize engel olmayacak bir ortam önemlidir. Bu nedenle de, gerçekten kitap okumayı sevenlerin evlerinde mutlaka bir okuma köşeleri vardır.

Okuma köşelerinin dekorasyonunda en önde gelen unsur, sizi yansıtmasıdır. Evin genel dekorasyonuna uyumu hoş olur, ancak kesinlikle zorunlu değildir. Ayrı bir köşedir, rolü olan bir mekandır, sizin rahatlığınız ön plandadır. Tamamen sizin zevkleriniz, sizin seçimleriniz ile oluşmalıdır.

okuma kosesi 2Amaç okuma eylemi olduğundan doğal olarak okuma köşelerinin mobilyalarının olmazsa olmaz detayları kitaplıklar, koltuk ya da sandalye, bir sehpa, ya da sehpa görevi görecek bir eşya, aydınlatma, puf gibi eşyalar olacaktır. Bu eşyaların seçimi tamamen zevkleriniz, eşyadan beklentileriniz doğrultusunda gerçekleşecektir. Örneğin koltuk yerine kanepe de tercih edilebilir, eğer okumadan uykuya geçişe imkan veren bir ortam arzu ediliyor ise, gibi.

Okuma köşeleri sadece kitap okumak için kullandığınız bir ortam değil, günlük gazetenizi kahveniz eşliğinde okuduğunuz, belki yoğun bir iş gününden sonra sadece ayaklarınızı uzatıp dinlendiğiniz köşeniz, adeta sizin gizli sığınağınızdır. Bu nedenle okuma köşenizi, su sesi üreten yapay şelaleler, akvaryumlar, sevdiğiniz müziği çalabileceğiniz bir müzik seti, beğendiğiniz ressamların tabloları gibi sizi rahatlattığını ve dinlendirdiğini düşündüğünüz aksesuarlardan kesinlikle mahrum etmeyin.  Ancak, fazla aksesuar ile ortamı boğmamak gerektiğini sakın unutmayın.

okuma kosesi 3okuma kosesi 4okuma kosesi 6

Herkesin kendisi ile başbaşa kalmaya ihtiyacı vardır. Hobileriniz arasında okumak yoksa bile bir okuma köşeniz muhakkak olmalıdır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.