Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel, Ofis

Optik mağaza tasarımı

16 Mayıs 2012 4.073 kez okundu Yorum yapılmamış

Mağaza tasarımları mimarlık ofislerinde, iç mimarlar ve tasarımcılar tarafından projelendirilerek ve mağaza sahibi müşterinin de fikirleri alınarak ortak bir fikir alış verişi ile ortaya çıkmaktadır.

Mağaza sahibi, mağazada satacağı ürün çeşitleri, müşteri potansiyeli gibi bilgileri mimar ve tasarımcılara verilerek mağaza tasarım çalışması başlar. İç mimar ve tasarımcılar mağazasının konumu, genişliği gibi keşif çalışmalarından sonra yerleşim planını hazırlar.

Bir optik mağazası tasarımında, mağaza da satılacak ürün ön plana çıkarılırken aynı zamanda ürün kullanıcına da ürün seçme, beğenme, karar verme aşamalarında yardımcı olacak objeler tasarımda yer alır. Öncelikle mağazaya giren müşterinin burada geçireceği zamanın çok kısa bir süre olmaması nedeni ile rahatça oturabileceği ve estetik açıdan hoş olan ve tasarımcı tarafından konsepte uygun renklerde seçilmiş koltuk veya kanepeler tasarlanır. Optik seçimi yapılacağı süre içerisinde müşterinin örnekleri görmesi açısından duvarlar optik fotoğrafları içeren ilginç tablolarla dekore ediliyor. Müşterinin ürün denemesi yaparken kullanabileceği görselliği ön plana çıkan aynalar mağaza dekorasyonunda kullanılıyor.

Optik mağazada fiş, fatura işlemleri, ücret ödeme gibi işlemler için ofis bölümü de alanın büyüklüğüne göre dekore ediliyor. Yoğun bir şekilde çalışan, toptan ve parekende satış yapan optik mağazaları için özel olarak ofis dizaynı yapılıyor ve işlemlerin seri ve rahat bir şekilde yapılması için son derece işlevsel ve görsel yerleşim dekorasyonu gerçekleştiriliyor.  Mimarlık ve tasarım bilgisi, tecrübe, yaratıcı fikirler, moda trendleri takibi ile büyük uğraşlar sonucu son derece şık ofis ve mağazalar mimarlık ofisleri tarafından dizayn ediliyor.

Fotoğraf: eşik dizayn

Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.