Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Osmanlı dekorasyon stili

2 Ekim 2012 6.049 kez okundu Yorum yapılmamış

Osmanlı tarzı dekorasyon uygulaması son yılların modası olmuştur. Osmanlı saraylarının ihtişamı ve şık detaylar sayesinde karşımıza çıkan bu tarz, sadeleştirilerek kullanıldığında ortaya kaliteli bir dekorasyon çıkmaktadır. O dönem boyunca kullanılan el sanatları, kumaşları, işleme, oyma, sedef, sedir, püskül, kadife, kristal, mermer ve pirinç rahatlıkla tarz içinde yer almaktadır.

Doğal malzeme olan ahşap, gösterişli kadife ve püsküllü perdeler ile uyum sağlamaktadır. Desenli ve göbekli halılar, beraberinde cam ve pirinç aksesuarlar ile karışabilir. Eğer daha modern bir etki yaratmak istiyorsanız, duvarlarda griler ve üzerine uygulanacak olan Osmanlı tuğrası sticker uygulamaları ile hoş ve kaliteli bir tarz yaratılabilir. Bu stilin renkleri, kırmızı, yeşil, gri ve kahve tonlarıdır. Evinizde, koltuklar yerine rahat sedirler kullanılabilir. Sedirler üzerine eklenecek, Osmanlı motifli yastıklar ve taşlı, pullu işlemeler tarzı harekete geçirebilir. Hatta kendi zevkiniz ile Osmanlı tarzını kombinleyebilirsiniz. Var olan koltuklarınıza ekleyeceğiniz yastık ve işlemeli örtüler, eskitilmiş aksesuar kullanımı ile Osmanlı motifleri seçilebilir. Zeminlerde püsküllü büyük yastıklar ve dinlenme koltukları, duvarlarda hat ve ebru sanatı içeren tablolar, sedef işlemeli paravanlar, prinç objeler ile birlikte kullanılabilir. Kapı girişine veya salona eklenen altın varaklı ve oymalı geniş boy aynaları ile ihtişam yaratılabilir. Unutmayın, aynalar bütün bu ihtişamı, evin tamamına yansıtacaktır. Banyonuz elverişli ise, bir hamam havasına bürünebilir. Rengarenk peştameller ve beyaz sabunlar ile etki kuvvetlendirilebilir.

Eskimeyen bir güzellik olan Osmanlı dekorasyon, beyaz mermerlerin ve el işçiliğinin gösterişli bir yansımasıdır. Bu nedenle ister gösterişli, ister hafifletilmiş olarak kullanın, dekorasyonda elit etkiyi beraberinde taşıyacaktır. Eski dönemlere nostaljik bir dokunuş olan Osmanlı dekorasyon, tarzı ile sıcak ve samimi bir hava yaratırken, stil sahibi bir atmosfer yansıtacaktır.

 

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.