Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Oturma odası dekorasyonu

5 Eylül 2009 9.465 kez okundu Yorum yapılmamış

Oturma Odası, evimizin en çok kullanılan odasıdır. Devamlı ailemizle vakit geçirdiğimiz, televizyon izlediğimiz ve misafirleri ağırladığımız yerdir bu oda. Oturma odası bizim Türk adetlerine göre diğer odalara göre biraz daha büyüktür. Oturma odası’nın seçimi sizin elinizdeyse diğer odalardan büyük fakat diğer odaların da hakkını yemeden uygun şekilde seçiminizi yapmalısınız.

Oturma odasının biçimi düzgün ve pencereleri güneşi alabilecek bir şekilde olmalıdır. Günümüzde ve yurdumuz da en çok kullanılan ve en ideal olan biçim kare ve dikdörtgen odalardır. Eğer dar ve uzun bir oturma odasına sahip iseniz özellikle odanın aydınlatılmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekil bir oturma odasına sahip iseniz uzun duvarlardan birisine geniş bir ayna koymanız halinde boyutlarda dengeyi az da olsa sağlamış olursunuz.

Oturma odasında mümkün olduğunca kiriş olmamasını sağlamak gerekmektedir. O kirişler sanki insanin omzunda büyük bir yük varmış gibi görünür. Eğer oturma odasına da açıkta kiriş var ise bunu tavanı alçaltarak kapatabilirsiniz. Oturma odasına misafirlerimizi de ağırladığımızdan dolayı, bu oda evde yaşayanların kişiliğini yansıtmalıdır. Alınan ödüller, ilgi çekici kitaplar ve dergiler bu odaya konulmalıdır. Başka odalarda saklamaya gerek yoktur.

Odanıza koyacağınız renkli objelerde odanızı aydınlatır. Sabah güneşi o renkli koyacağınız objeleri daha da güzel aydınlatır ve odanıza güzel bir görünüm verir. Oturma odasına konulan mobilyalarda ailenin bir nevi kişiliğini sergilemektedir. Mobilyalar odanın büyüklüğüne orantılı bir şekilde konulmalıdır ve rahat olmalıdırlar. Eğer varsa, aile reisinin oturduğu iskemle baş köşeye konulmalıdır. Eğer evinizde çocuk var ise, sert köşeli mobilyalar yerine oval veya yuvarlak köşeli mobilyalar tercih etmenizde yarar vardır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.