Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Oturma odası ile salon dekorasyonu arasındaki farklar

14 Ekim 2012 5.763 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev dekorasyonunun en önemli en önemli alanları arasında yer alan oturma odası ve salonların dekorasyonu, genellikle aynı mantıkla düşünülen ve bu sebeple de çoğu zaman yanlış dekorasyon seçimlerine ev sahipliği yapan konuların başında gelir. Oturma odası ve salon dekorasyonuna başlamadan önce, ev dekorasyonunun önemli iki bileşeni olan bu iki yaşam alanı arasındaki farkın tanımlanmasında yarar var. Salonlar resmi ya da gayri resmi toplantıların yapıldığı ve eve “misafir” olarak gelen kişilerin geçici bir süreliğine ağırlandığı alanlarken, oturma odaları ev sakinlerinin kullandığı ve “günlük yaşam alanı” olarak nitelendirilebilecek rutin alışkanlıklara göre düzenlenen odalardır. Oturma odaları ev sakinlerinin günlük alışkanları arasında yer alan televizyon izlemek, kitap okumak, müzik dinlemek ve uzanmak gibi ihtiyaçların karşılanması için dekore edilirken, salon dekorasyonu bambaşka bir mantık çerçevesinde şekillenmektedir.

İnsanların oturma odası ile salon dekorasyonunu birbirine karıştırmasının en büyük nedeni ise, ülkemizde özellikle büyük kentlerin yoğun nüfusunun barınma ihtiyacını karşılayacak yeterli yapı olmadığı için evlerde salon ile oturma odasını ayıracak alan olmamasıdır. Her ne kadar bu kentlere “gelişmiş kentler” dense de, yapısal anlamda insan ihtiyaçlarının tamamı karşılayacak genişlikte konutlar olmadığından çoğu insan salon ile oturma odasını tek alanda kullanır ve dekorasyondaki kafa karışıklığı da bu noktada başlar. Salon dekorasyonunda gösterişli tasarımların kullanılması konusunda daha esnek bir tutum hakimdir ve bu nedenle de sıcak renklere ve parlak objelere daha sık yer verilir. Oturma odalarının dekorasyonunda temel amaç konfor ve işlevsellik olduğundan, tasarımın sıcak bir ortam oluşturmasın ve ev sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını konforlu bir biçimde karşılamasına özen gösterilir.

Çocuklu aileler, oturma odası dekorasyonunda mutlaka uzun ömürlü ve üretim malzemeleriyle işlevsellik sunan ürünleri tercih etmelidir. Çocukların kirletmesinden korkmadan rahat bir şekilde oturulan oturma odaları, ebeveynlerin dinlenme kalitesini de büyük oranda arttıracaktır. Tekli berjer koltuk ve küçük bir sehpa ile keyif köşelerinin de yapılabildiği oturma odalarında, kişisel kullanıma hitap eden özel eşyalar tercih edilebilir. Salon dekorasyonunda ise bu mantık tersine çalışarak, ev sakinlerinin kendini değil eve konuk olarak gelen insanları düşünmesi gerekir. Misafirlerin evde geçirdiği zaman boyunca pozitif enerjili bir mekanda oturması için aydınlatmaya özen gösterilmesi ve tek renkli tasarımlardan kaçınılması gerekir. Salon dekorasyonunda tercih edilen nötr renklerin hakim olduğu tasarımlar mekanın donuk ve sıradan görünmesine neden olacağından, iddialı olarak nitelendirilebilecek farklı ve sıcak renkli aksesuarlar kullanmaktan çekinmemek gerekir.

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.