Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Oturma odasında aksesuar ve depolama

6 Ağustos 2012 2.869 kez okundu Yorum yapılmamış

Pek çok oturma odası, okuma köşesi ve çalışma odası gibi farklı formlarda kullanılır. Ayrıca müzik ve film CD’leri bu alanda yer alır. Özellikle, dergiler, elektronik aletler, oyun ve kitapların zaman içinde artması ile bu alanlara sığmak zorlaşmaya başlar.

Kitaplığı zengin olanlar, bu alanı başka bir odaya taşımayı düşünebilirler. Örneğin, yatak odanızda yeterli alan varsa, bir çalışma alanı oluşturulabilir ve raf sistemleri ile kitaplar buraya taşınabilir. Ayrıca kitaplıklı kanepelerden faydalanabilir ve arka kısımları depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Yatak odası veya herhangi bir farklı odanızda bu tarz bir alan yoksa, işlevsel mobilyalar ile alanı en ekonomik şekilde kullanarak, oturma odanızda bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Özellikle, kapalı raf üniteleri dağınıklık hissini büyük ölçüde azaltacağından, kapaklı dolaplar kullanabilirsiniz. Öte yandan, eğer alan yeterince büyük değilse, kapaklar sahip olunan alanları daraltabilir. Açık raf üniteleri ortamlara ferahlık hissi verdiğinden, dar alanlarda kullanılması tavsiye edilir. Eğer açık raflar kullanmak zorundaysanız, düzen için renkli kutular ve sepetler kullanılabilir. Yerden tavana kadar raf sistemleri yapılarak, sık kullandığınız eşyaları alt raflara, az kullandıklarınızı ise üst raflara yerleştirebilirsiniz.

Oturma odanızda, daima simetrik ve resmi bir atmosferden kaçınmak önemlidir. Çünkü oturma odaları, dostların ağırlandığı, ailenin bir araya geldiği ve keyifli zamanlar geçirildiği bir mekandır. Dolayısıyla, bu mekanda olabildiğince farklı tarz ve büyüklükteki renkli aksesuarlar kullanarak, mekana hareket ve canlılık vermek gereklidir. Kullanılabilecek renkli yastıklar ve çerçeve gibi aksesuarlarla oturma odanızda, pratik yoldan şık odak noktaları yaratabilirsiniz. Beyaz çerçeveler içindeki renkli resimler, her zaman kaliteli odak noktaları oluşturmaktadır. Perde veya duvar renklerinizi kapsayan renkli yastıklar ise, sıcak atmosfer oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Taze kır çiçekleri ve sevdiğiniz yapay çiçeklerle mekanda samimi atmosfer oluştururken, kullandığınız cam objeler ışığı yansıtarak size geri verecektir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.