Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Oyuncakların temizliği ve dezenfeksiyonu

9 Haziran 2012 2.678 kez okundu Yorum yapılmamış

Çocuklarınızın oyuncaklarını nasıl temizliyorsunuz? Sürekli ağızlarına aldıkları oyuncaklar, bir süre sonra tam bir mikrop yuvasına dönüşür. Hatta eve bir misafir çocuk geldiyse, gerisini siz zaten biliyorsunuz. Çocuk oyuncağı temizliği için birkaç önerimiz var.Çocukların oyuncakları hiçbir zaman yerli yerinde durmaz, her geçen gün bir yenisi eklenerek dağ gibi bir oyuncak enkazınız olur. Evlerde özellikle ilk 2 yaş, bütün ev onların emri altına girer, orta sehpa yerinden kalkar, sivri köşeler yuvalanır, dolaplar kitlenir. Her oturduğunuz köşeden bir oyuncak sesi gelir ve zaman içinde akıl almaz bir savaş yaşamaya başlarsınız.

İlk 6 ayda genellikle pelüş oyuncaklar ağırlıktadır. Artık yeni nesil birçok oyuncak çamaşır makinasına atılarak yıkanabiliyor. Ses çıkarak bir pil mekanizması bile olsa, iplerle oyuncağın iç aksamına tutuşturulmuş oluyor ve rahatlıkla çıkartıp, yıkamanız ve tekrar içine yerleştirmeniz mümkün. Özellikle ilk 6 aydan sonra plastik ve bol sesli oyuncaklar devreye girer. Tüm plastik oyuncaklar için, ufak bir leğenin içine 3 litre suya, yarım çay bardağı dökeceğiniz sirkeyle, sirkeli su karışımı hazırlayın.  Veyahutta sabunlu temiz bir su hazırlayıp, temiz bir bezle hepsini silebilir ve mekanizmaları bozulmadan, hijyenini sağlayabilirsiniz.

Yaşı büyüdüğü için, artık oynamadığı ve ilgilenmediği oyuncakları istiflemenizin ve boşu boşuna yer kaybı yaşamanızın bir manası yok. İhtiyacı olan muhtaç çocuklara, ya da yaşı itibariyle toparladığınız oyuncaklardan oldukça zevk alacak arkadaşlarınızın çocuklarına oyuncakları verin. Hatıra olarak saklamak isteyeceklerinizi ortalıktan kaldırın.

Uzmanlar, çocuklarımız için ortalıkta birkaç tane oyuncak bırakmamızı öneriyorlar. Sıkıldıkça yenisini çıkarmak, çocuğun hoşuna gidiyor ve uzun süre oyalanmasını ve ilgiyle incelemesini sağlıyor. Bütün oyuncaklarını gözünün önüne koymayın. Haftalık belirlediğiniz aralıklarda ortaya çıkararak, unutmasını sağlarken aynı zamanda bu şekilde biraz daha az dağınıklık yaşamış olursunuz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.