Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Özel tasarım meditasyon mekanları

3 Mayıs 2012 3.513 kez okundu Yorum yapılmamış

Özellikle son on yıldır ülkemizde de birçok insanın günlük hayatın stresinden uzaklaşmak ve fizyolojik açıdan daha sağlıklı bir yaşam için tercih ettiği meditasyon, Uzakdoğu’nun mistik öğretileriyle de ilgili olduğundan mekan tasarımlarını da yakından ilgilendiriyor. Feng Shui gibi son dönem dekorasyon akımlarında da karşımıza çıkan doğru enerjili mekan tasarımları, kişinin yaşam dengesinin pozitif yönlü etkilenmesini sağlıyor. Meditasyon için olmazsa olmazlardan olan huzur ve dingin ruh hali, büyük oranda meditasyonun yapılacağı mekanın dekorasyonuna bağlıdır.

Meditasyona özel bir mekan tasarlamak aslında ciddi anlamda bir emek gerektiren ve birkaç yanlış aksesuar seçimiyle dahi olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilecek kadar sivri bir konudur. Bu aşamada Avrupa ve Amerika’da popüler hale gelen doğa taklidi mekanlar, bu tür risklerin büyük oranda ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Meditasyon yapılan mekanın huzurlu ve sakin bir ortam olması gerektiğinden dekorasyon açısından uygulanabilecek en basit çözüm, doğayı taklit eden bir tasarım geliştirmektedir.

Uzakdoğu öğretilerinin de ötesinde dünyanın farklı ülkelerinde birçok davranış bilimcinin yaptığı araştırmalar, insanın en huzur olduğu ortamın doğa olduğunu defalarca ortaya koymuştur. Bu nedenle meditasyon için özel bir mekan oluşturmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken mekanda doğal bir hava oluşturacak doğru çizgileri belirlemenizdir. Ateş, su veya toprak gibi doğadaki temel elementlere vurgu yapan renklerin ağırlı olarak kullanıldığı meditasyon mekanlarında, çok parlak boyalar ile boyanmış duvarlardan da uzak durmakta fayda var. Naturel dokuya sahip duvar boyalarıyla oldukça sade ve sakin bir ortam yaratılması mümkün olduğu gibi, kişinin yaşam enerjisini daha üst seviyeye çıkartması da daha kolay bir hale gelir.

Evinizin bir bahçesi varsa bu sizin için çok büyük bir avantaj olarak, meditasyon mekanınızın merkezini bahçeye yönlendirmenizi sağlar. Bahçeniz yeşil çimlerle ya da doğal bir bitki örtüsü ile kaplı olmasa dahi çevreden bulabileceğiniz doğal taşlarla kendinize çok hoş görünen ve huzurlu bir meditasyon alanı yaratabilir, doğal enerjiyle yaşamınıza büyük bir denge getirebilirsiniz. Sade tasarımların tercih edildiği meditasyon dekorasyonunda, mümkün olduğunca az eşya ile geniş alanlar yaratılmaya çalışılıyor.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.