Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Parke çeşitleri ve renkleri

24 Aralık 2012 3.882 kez okundu Yorum yapılmamış

Mekan tasarımlarının en önemli unsuru olan zemin uygulamalarının tartışmasız en prestijli örneği olan parkeler yakın geçmişe kadar klasik dekorasyon tarzıyla birlikte anılmaktaydı. Ancak dekorasyon trendlerinin sürekli değiştiği günümüzde parkeler de bu değişim rüzgarından nasibini alarak daha fazla renk ve çeşitle dekorasyon uygulamaları için farklı alternatifler sunar hale geldi. Her ne kadar zemin uygulamalarında oldukça fazla parke çeşidi olsa da, temel özellikleri sebebiyle parkeleri üç ana gruba ayırmak mümkündür: masif, laminat ve lamine parke. Çeşitleri ve renkleri düşünüldüğünde daha da fazla parke türünden söz edilme imkanı olmasına rağmen yapısal özellikleri açısından parkeler bu üç ana başlık altında incelenebilir.

  • Masif parkeler

Masif parkeler şüphesiz zemin uygulamalarının en kaliteli ve karizmatik türüdür. Zira son yıllarda dekorasyon trendleri de “doğallıktan yana” tasarımlara yönelirken, tamamen doğal ahşaptan üretilen masif parkelerin de “trend” olmaması beklenemez. “Tek parça ahşaptan” üretilen masif parke, ara katmanları yani parke plakalarının tamamı kaliteli ahşaptan üretilen ve çoğunluğun görüşüne göre en kaliteli parke çeşididir. Masif parkelerin en temel özelliği, ara katmanlar ile yüzeyin tamamen aynı ağaçtan kullanılarak üretilmesidir. Bu da parkenin sadece yüzeyinin değil, tüm plakalarının kaliteli keresteden üretilmesi manasına gelir. Doğal malzeme olduğu ve doğada ağaçlar üzerinde birçok farklı tonu barındırdığından masif parkelerin yüzeyinde farklı renk tonları olabilir. Zeminin her bölümünün aynı renk olmadığı masif parke uygulamaları doğal bir kontrast sağlamaktadır.

  • Lamine parkeler

Büyük bir çoğunlukla farklı kereste plakalarının üst üste kullanılması ile üretilen lamine parkelerin sadece en üst yani yüzey tabakasında masif parke kullanılmaktadır. Ekonomik açıdan büyük avantaj sağlayan lamine parkelerin görünüm açısından masif parkelerden pek de farklı bir yanı olmadığı söylenebilir. Kuşkusuz lamine parkenin birebir olarak masif parkenin görüntüsünü vermesi, büyük oranda üretim kalitesine bağlı bir durumdur. Alt tabakaların farklı ağaç türlerinden ya da farklı malzemelerden kullanılması üretim maliyetini düşürdüğünden lamine parke uygulamaları masif parkeye göre hem daha ekonomik hem de daha kolaydır. Lamine parkeler masif parkelerle kıyaslandığında çok daha kolay bir şekilde uygulanabilir. Üst katmanı doğal ahşap olduğu için tıpkı masif parkeler gibi lamine parkeler de renk konusunda doğal ahşap tonları sunmaktadır.

  • Laminat parkeler

Temel bileşeni “sıkıştırılmış talaş” olan laminant parkeler, doğal bir görünüm sunan zemin uygulamalarıdır. Sıkıştırılmış talaş haricinde ara katmanlarında kağıt filmler kullanılan laminat parkeler kalitesine göre masif parkeden ayrılması güç bir görünüm dahi sunabilmektedir. Ancak laminant parkeler her ne kadar “görünüm açısından” masif parkeye benzese de, içerik açısından yapaydır. Yapay bir malzeme olduğu için oldukça farklı renk seçeneği sunan laminat parkeler farklı zemin rengi konusunda farklı arayışlar içinde olanlara hitap etmektedir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.