Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Pastel renklerle yumuşak bir dokunuş

14 Ocak 2013 3.414 kez okundu Yorum yapılmamış

Pastel renklerin mekana yumuşak ve bir o kadar da aydınlık bir etki katması, işyerlerinden ev tasarımlarına dekorasyonun her alanında bu mat tonların kullanılmasına neden olmuştur. 2012 dekorasyon modasında olduğu gibi 2013 dekorasyon trendlerinde de birçok tasarımcı tarafından tercih edilen pastel renkler; kırmızı, sarı, mor, mavi, yeşil ve turuncunun soluk ve mat tonlarıdır. Ana renklerin renk skalasında daha mat olan tüm tonları pastel renkler olarak ifade edilebilir ve bu renklerin kullanımı ile mekan görselliğinde “soft” olarak tabir edilen yumuşak bir geçiş etkisi yaratılabilir. Ayrıca özellikle karanlık ve dar alanların daha ferah algılanması için de tercih edilen pastel renkler, aydınlık bir atmosfer oluşmasına katkı sağlar. Zeminden tavana dekorasyona dair her ne varsa, pastel renk kullanımından klasik modern stil fark etmeden söz etmek mümkündür.

Pastel renkler ile mekandaki sıcak renklerin baskın ve göz yoran etkisi büyük oranda kırılabileceği gibi, beyaz ve nötr renklere çok fazla yer verilmesiyle oluşan donuk görünümün de üstesinden gelinmesi söz konusudur. Ancak dekorasyon açısından bir nevi “iki ucu keskin kılıç” olan pastel renkler, orantısız kullanıldığında doğrudan Vintage etkisi yaratarak mekanın eskimiş görünmesine de neden olabilir. Bu nedenle genellikle Vintage tarz dekorasyon örneklerinde en çok tercih edilen renkler pastel tonları olmaktadır. Şayet bir Vintage tutkunu değilseniz, pastel tonları kullanırken renk kontrastına yani karşıtlık algısına özellikle dikkat etmenizde yarar var. Aksi takdirde tamamı yeni alınmış eşyalarla döşenen bir mekan dahi kullanılmış, soluk ve eski bir görünüm kazanabilir.

Mekana aydınlık katmak için tercih edilen pastel renklerin halılardan perdelere, koltuk takımlarından yemek takımlarına, duvarlardan dolaplara tasarım bütünlüğüne katkı yapan her öğede kullanılması mümkündür. Ev dekorasyonunun vazgeçilmez seçimlerinden olan pastel tonlar, huzurlu ve sakin bir etki arayanların muhakkak salonu ile oturma odasında yer vermesi gereken renklerdendir. Duvar rengi olarak tercih edildiğinde mekanların göz yormayan bir atmosfer kazanmasını sağlayan pastel tonlar, alan sorunu yaşanan odaların da daha geniş algılanmasına yardımcı olacaktır. Yerden tavana doğru ışık veren aydınlatma sistemleri ile birlikte duvar rengi olarak pastel tonların tercih edilmesi, dar bir mekanın şaşırtıcı bir biçimde olduğundan daha geniş görünmesini sağlayacaktır.

Aksesuarların rengarenk cazibesine kapılarak ev dekorasyonunda “ölçüyü kaçırdıysanız”, çok fazla sıcak renk sebebiyle evinizde bir renk karmaşası yaşanıyor olabilir. Bu tür durumlarda aksesuarlardan fedakarlık etmek yerine pastel tonlara yönelerek bu karmaşık etkinin büyük oranda kırılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bir odada birden fazla pastel tonu kullanacaksanız bir tonu baskın, diğerini de geçiş fonu olarak tercih edin. Mekanın boğulmaması açısından birden fazla pastel ton kullanırken bir rengi daha az yüzeyde kullanmanız, konsept bir tasarım geliştirmenize de yardımcı olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.