Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Perde

Perde çeşitleri ve kullanım alanları

29 Nisan 2012 3.500 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev dekorasyonunda olduğu kadar ofis tasarımlarında da önemi büyük olan perdeler, mekanın aldığı doğal ışığın yoğunluğunu doğrudan etkilediği için doğru tercih edilmelidir. Birçok markanın perde sektöründe yer almasıyla birlikte artan piyasa rekabeti, ülkemizde artık çok çeşitli perde modellerinin bulunabilmesine imkan tanıyor. Dekorasyon trendlerinde her zaman dikkat edilen bir öğe olan perdeler, mekana uygun bir biçimde kullanıldığında tasarımı baştan aşağı değiştirebilir.

  • İp perdeler

Son birkaç yıl içinde giderek popülerliği artan ip perdeler, daha modern görünümlü mekanlar için ideal çözüm olabilir. Özellikle salonlarda kendine geniş yer bulan ip perde modelleri, çoğu insanın düşündüğünün tam aksine oldukça basit bir kullanıma sahip. İp perdelerin kullanımının zor olduğunu düşünen insanlar kısa süre içerisinde sorun yaşayacağını düşünse de, kir tutmayan yapıları ile aslında bu perde modelleri oldukça avantajlı ve pratik bir kullanıma sahiptir. Çok kolay bir şekilde çıkartılabilen ve zahmetsizce yıkanabilen ip perdeler, geniş pencerelere sahip insanların ilk tercihi olabilir.

  • Stor perdeler

Birçok farklı malzemeden üretilbildiği için neredeyse sayısız renk seçeneğine sahip olan stor perdeler, farklı konseptler yaratmak isteyenlerin ilk düşüneceği perde modeli olabilir. Hemen hemen her cama kolay bir şekilde uygulanabilen stor perde modelleri, kendilerine ait mekanizmaları ile oldukça pratik bir kullanım vaat ediyor. Şık bir görünüm sağlayan stor perdelerin montajı da oldukça basit olduğundan, dekorasyon işlerine meraklı insanların kendi kendilerine dahi montaj edebileceği ürünler olarak dikkat çekiyor.

  • Tül perdeler

Oldukça uzun zamandır kullanılan ve ülkemizde de birçok insanın perde seçimlerinde öncelikli tercihi olan tül perdeler, artık dekorasyon trendlerinde bir klasik olarak tanımlanıyor. Klasik olarak tanımlanmasına rağmen üreticiler birçok farklı malzeme ve yeni desenlerle tül perdeleri daha modern bir yapıya sokarak, çok daha kullanışlı ve modaya uygun perdeler oluşturmayı başarmıştır. Tül perdeler günümüzde ütü gerektirmeyen malzemelerden üretilebiliyor ve böylece yıkamadan sonra doğrudan asılan tül perdeler ev işlerinde de büyük kolaylık sağlıyor.

  • Katlamalı perdeler

Son yıllarda dekorasyon trendlerinde kendine oldukça geniş bir yer bulan katlamalı perdeler, her türlü kumaştan üretilebiliyor. Kendine ait mekanizmaları ile rahat ve basit bir kullanım sunan bu perde modelleri, aralıklı olarak yatay dikiş geçilmiş perde kumaşlarının kullanılması ile çok şık bir görünüm sunuyor. Düz bir görünüme sahip olmasına rağmen kullanılan dikiş yöntemi, perdenin kolay bir şekilde katlanmasını da sağlamaktadır.

  • Hasır perdeler

Mutfaklar için artık bir vazgeçilmez olarak görülen hasır perdeler, oldukça sade bir görünüm sağlayarak özellikle son dönemin dekorasyon trendi olan doğal görünüm konseptine tam uyum sağlıyor. Yazlıklar ve balkonlarda da birçok insanın tercih ettiği hasır perdeler, son derece basit mekanizmalar ile sorunsuz olarak uzun yıllar boyunca çalışabilir. Yalnız hasır perdeleri tercih etmeden önce temizliğinin kullanıldığı yere göre biraz zahmetli olabileceği unutulmamalıdır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.