Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Perde seçerken nelere dikkat edilmeli?

12 Ağustos 2012 3.319 kez okundu Yorum yapılmamış

Modern teknolojinin endüstriyel üretim bantlarına etkisi ile dekorasyon sektöründe çeşitlilik artarak, tüketicilere oldukça geniş bir ürün seçeneğinden faydalanma imkanı sunuyor. Perde modellerine de yansıyan bu etki, birçok farklı dokuda, renkte ve desende perde çeşitlerinin tüketicilere hitap etmesine neden olmaktadır. Perde seçerken insanların kafasının dahi karışmasına neden olan bu geniş ürün skalası içinde doğru elemeyi yapmak, en uygun ve işlevsel seçeneği seçmenizi sağlayacaktır. Perde seçiminde temel kriteriniz perdenin üretiminde kullanılan kumaşın nitelikleri ve rengi değil, mekandaki ışık yoğunluğu olmalıdır. Çoğu insan perdelerin mekanın aydınlatma elemanlarından biri olduğunu gözden kaçırarak, doğal ışığın yanlış kullanılmasına neden olan perde modelleri seçmektedir.

Perde seçerken öncelikle bu perdeleri hangi mekana asacağınızı ve sabahtan akşam saatlerine kadar mekandaki doğal ışık yoğunluğunu düşünmeniz gerekir. Yapının bakısı nedeniyle gün içinde doğal ışıktan yeterince faydalanamayan mekanlar için ideal perde seçimi beyaz renkten yana olacaktır. Çünkü beyaz renk perdeler ışığı en iyi yansıtan renge sahip olduğundan, mekanın çok daha aydınlık ve ferah bir atmosferi olmasını sağlayacaktır. Renkler arasında daha kesin bir kontrast oluşmasını sağlayan beyaz renk perdeler, doğal ışıktan yeterince faydalanamayan mekanlar için idealdir. Perde seçimlerinizin temelini oluşturan bu aydınlatma belirlemesinin ardından doku ya da desen seçimine geçebilirsiniz.

Duvar renkleri açık renk olduğu için zıt renklerin uyum sağlaması adına koyu renk kullanılan mekanlar için uygun bir tercih olabilecek perdeler ise bej tonlarına sahip olanlardır. Mekan gün boyu doğal ışık almıyor olsa da bej renk sıcak renklerin öne çıkmasını sağlayarak, mekanın daha aydınlık görünmesini sağlayabilir. Doğal ışığı çok az alan mekanlarda tercih edilecek perdelerin tül dokulu olmasında yarar var. Bu nedenle eğer oda yeterince ışık almıyorsa yalnızca renklerinden ötürü kalın bir dokuya sahip kumaşlardan üretilen perdeleri değil, tül dokulu modelleri seçmeniz gerekir. Renklerin birbirleriyle kaynaşarak mekan tasarımının bir bütün haline gelmesini sağlayan en önemli etmenler arasında yer alan ışık, dekorasyonun en önemli noktasıdır. Bu nedenle perdeleri de bir ışıklandırma elemanı olarak düşünmeli ve perde seçerken mekandaki doğal ışığı doğru şekilde yönlendirecek tercihlere yönelmelisiniz.

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.