Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Perde

Perde seçimi nasıl yapılmalıdır?

4 Ekim 2012 5.081 kez okundu Yorum yapılmamış

Perdeler, evlerde bütünlük hissini tamamlayan aksesuarlardır. Evlerimizde mobilya, zemin ve perde uyumu dekorasyon açısından en önemli noktalardır. Bu sayede bir odaya girdiğinizde perde tonları havayı değiştirebileceği gibi var olan dekorasyonun canlılığını sağlayabilir.

Mobilya ve perde uyumu konusunda dekorasyonda pek çok hata yapılmaktadır. Bütün dekoratör ve iç mimarlar perde seçimini daima en sona bırakırlar. Bunun amacı, mobilyalar, zemin ve duvar rengine karar verildikten sonra perde seçiminin yapılmasıdır. Genelde mobilyalar ile aynı tonlarda perde seçimi yapmak yapılacak en büyük dekorasyon hatasıdır. Bu hata sayesinde, yavan ve cansız bir dekorasyon tarzı ortaya çıkmaktadır. Aynı tonlarda perde kullanmaktansa hakim rengin bir ton açığı ya da koyusunu kullanmakta fayda vardır. Koltukların ya da halıların desenleri içindeki tonlar kullanılabildiği gibi renklerin tam zıttı olan renklerde göz alıcı bir etki yaratabilir. Örn. Mor koltuk takımları ile sarı perdeler, beyaz koltuk takımları ile koyu renk perdeler kullanılabilir. Desenli bir oturma grubunuz varsa düz renk perdeler, düz renk oturma grubu varsa desenli perdeler seçilebilir. Tavan kotunuz düşükse, düz renk perde kullanmak tavanı daha yüksek gösterecektir. Beyaz, bej, toprak tonları gibi perdeler her ton mobilya ile uyum gösterir. Perde kumaşları da çok önemlidir. Saten koltuk takımları olan bir salonda keten perde kullanamazsınız, kadife koltuklu bir salonda kadife ve tül perdeler uyumu iyi yakalamaktadır. Bu nedenle koltuk takımlarında kullandığınız kumaşlar, dekorasyonda perde seçimi için önemlidir.

Perdelerin yarattığı tamamlanma hissi sayesinde, dekorasyon tamamlanmaktadır. Önemli olan mobilya ve zemin uygulamalarına karar verdikten sonra perde seçimi yapmaktır. Bu sayede farklı ve orijinal tasarımlar yapılabilmektedir. Perdeler sayesinde, aksesuarlar da dahil olmak üzere dekorasyondaki tüm objeler ve mobilyalar ortaya çıkacaktır ve dikkat çekici olacaktır.

.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.