Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Perde

Perdelerinizi daha uzun süre kullanın

22 Nisan 2012 2.664 kez okundu Yorum yapılmamış

Yaşam alanlarında kullanılan ev tekstil ürünlerinin belki de en önemlilerinden biri olan perdeler, doğru kullanıldığında uzun yıllar boyunca ilk günkü görünümünü muhafaza edecektir. Birçok tasarımcı, perde seçimlerinin insanın iç dünyasını yansıttığını ve doğal ışık kullanımı üzerindeki etkisi nedeniyle özenli tercihlerin yapılması gerektiğini söylüyor. Perde bakımı konusunda biraz daha özen göstererek hem çok daha yeni görünen hem de doğal ışığın mekana daha pozitifi bir şekilde girmesini sağlayan perdelere sahip olabilir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, perdelerin doğru şekilde yıkanmasıdır.

Tercih edilen perdenin dokusuna ve üretim malzemesine bağlı olarak değişse de, genellikle perdelerin her 2-3 ayda bir yıkanması gerekir. Perdelerinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız türüne bakmadan, en geç her 3 ayda bir perdelerinizi “doğru şekilde” yıkamaya dikkat etmelisiniz. Yıkama talimatlarına uyulmaması durumunda en kaliteli kumaşlardan dahi yapılmış olsa da perdelerinizin rengi kısa zaman içinde solacak ve estetik açıdan mekanın havasını olumsuz yönde etkilediğinden yeni bir perde ihtiyacınız doğacaktır.

Kullandığınız perdenin üretiminde kullanılan kumaşa uygun bir yıkamaya yapmaya dikkat etmeniz kadar önemli olan bir diğer konu da, perdenin dikiminde kullanılan dikiş ipliklerinin yapısıdır. Perdeleri kumaş ve dikiş iplikleriyle birlikte düşünmeli ve her iki malzemeye de uygun yıkamayı yapmalısınız. Yaz kış fark etmeden gün içerisinde uzun saatler doğrudan güneş ışığına temas eden perde kumaşlarında belirli bir süre sonra renklerin solması kaçınılmaz bir sorun gibi görünse de, 2-3 aylık doğru yıkama periyotları ile bu yıpranmış görüntü sorunundan kurtulabilirsiniz. 600 devir, perdelerin makinede yıkanması için ideal program biçimi olacaktır.

Perdeler narin kumaşlar statüsüne girdiğinden yıkama derecesine de dikkat edilmesi ve mümkün olduğunca 30 derecenin üzerindeki programların kullanılmaması gerekir. 600 devirde ve 30 derecede yıkayacağınız perdeleriniz, dokusunda ve renginde herhangi bir bozulma olmadan uzun yıllar boyunca canlı görünümünü muhafaza edecektir. Ayrıca perdelerinizin kırışmamasını istiyorsanız çamaşır makinesine her zaman “katlanmış bir şekilde” koyun ve bu şekilde yıkamayı başlatın. Son olarak yıkama işleminin tamamlanmasının ardından perdelerinizin kurumasını beklemeyin ve nemliyken doğrudan kornişe asarak asılı şekilde kurumasını sağlayın.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.