Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Perde

Perdelerinizin bakımına dair fikirler

27 Ekim 2013 3.244 kez okundu Yorum yapılmamış

Perdeler evlerimizin ön önemli aksesuarlarından birisidir. Bunlara gözümüz gibi bakmalıyız. Perdeler çok hassastırlar. Bu nedenle bakımları da hassasiyet gerektirir. Perdelerin sık sık makinede yıkanması gibi bir durum mümkün değildir. Buda zaten perdeleri hemen deforme eder. Perdelerin yine de iki hafta da bir elektrikli süpürgeyle üzerinde birikmiş olan istenmeyen maddeler uzaklaştırılabilir. perdeBunun haricinde perde bakımıyla alakalı söylenilecek sözler şunlardır.

İpek gibi kumaşların makinelerde yıkanması zarar verici olduğundan bu tür perdelere sahip olanlar, perdelerini kuru temizlemeciye götürmelidirler. Perdeler makinede yıkanacaksa eğer hassas program tercih edilmelidir. 30 dereceden fazla sıcaklık, perdelerin kendisini bırakmasına sebep olur. Yıkadıktan sonra hiç kurumasını beklemeye gerek yok. Direk perdelerinizi asabilirsiniz. Hemen kuruyacak ve ütü problemine gerek kalmayacaktır. Ancak organze tipli perdeler için durum böyle değildir. Bunları ütüye ihtiyacı vardır. Bu sebeple farklı bir şekilde kurutulup ütü vurulması gerekir. Bunun yanında deterjan seçimi çok önemlidir. Ağartıcı niteliğe sahip olanları tercih etmeyiniz. Bunun yanında deterjanla aynı gözde kullanacağınız apirinler de, perdelerin daha güzel kokmasına ve daha canlı durmasına neden olacaktır. Perdelerin korunması için güneşlik mutlaka kullanılmalıdır. Yoksa sürekli güneşe maruz kalan perdeler, kolayca yıpranır ve solabilirler.

Perde çeşitleri çok fazla olduğundan bakımları da farklılık gösterir. Katmalı perdeler türlerine göre makine de veya kuru temizlemeye ihtiyaç duyarlar. Bunun yanında jaluzi perdelerinizin temizliği konusunda da bir şeyler söylemek isterim. Metalimsi olan bu perdelerin bakımı daha kolay diyebiliriz ancak tozu çabuk tuttuğundan dolayı haftada bir kez toz temizliği yapılmalıdır. Eğer düzenli olarak perdenizin tozunu alıyorsanız, senede bir yıkamaya tabi tutmanız yeterlidir. Evlerimizin en dikkat çekici yerlerinden biri olan perde köşeleri, eşsiz birer sunuma kavuşturulmalıdır. Bunun için sağlanması gereken önce hijyendir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.