Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Perlatör ile su tasarrufu

30 Ocak 2012 3.063 kez okundu Yorum yapılmamış

Su tasarrufu sağlamak için insanlar genellikle su sayaçlarını değiştirmeyi düşünür ancak musluk ucuna takılan küçük bir perlatör de önemli bir tasarruf sağlamaktadır. Her ne kadar perlatörlerin boyutları çok küçük olsa da, su tasarrufuna sağladıkları fayda çok büyüktür. Yapılan araştırmalara göre; musluk ucuna takılan bir perlatör, musluktan harcanılan suyun %60 oranında azalmasını sağlamaktadır. Üstelik perlatör kullanmak için musluğunuzun yeni ya da eski olmasının hiçbir önemi yok. Tüm musluk tiplerine rahatça takılabilen perlatör, her insanın rahatlıkla kullanabileceği bir alettir.

Perlatörün su tasarrufu konusunda sağladığı avantajın yanında en büyük artısı, suyun içerisine daha fazla oksijen karıştırmasıdır. Musluktan gelen suyun daha geniş bir alana yayılmasını sağlayan perlatör, su moleküllerinin havadaki oksijen ile daha uzun süre temas etmesini ve böylece suyun içerisindeki oksijen miktarının artmasını sağlar. Günümüzde şebeke sularının tamamına klor karıştırılmaktadır ve bol oksijen, sudaki klorun çok daha hızlı bir şekilde uçmasını sağlamaktadır. Suyun içerisindeki oksijen miktarı arttığı için daha hızlı buharlaşan klor sayesinde sudaki klor kokusu da büyük oranda azalacaktır.

Suyun en fazla harcandığı zaman dilimlerinden birisi de, bulaşıkların yıkandığı andır. Perlatör suyun çok daha geniş bir yüzeye yayılmasını sağladığından, bulaşıkların daha çabuk durulanmasını sağlar. Ayrıca yıkanan tabakların tüm yüzeyine su geldiğinden, çok daha hijyenik bir yıkama işlemi gerçekleşmektedir. Deterjan artıklarının bulaşıklarda kalarak zehirli kimyasallarında vücuda girmesini önlemesi de, perlatör ile sağlanan faydalardan bir diğeridir.

Perlatörlerin içerisindeki filtre sistemi musluktan gelen suyu süzerek, yabancı maddelerin sudan ayrılmasını da sağlamaktadır. Düzenli olarak perlatörün pamuk filtresini değiştirerek, çok daha etkili bir koruma elde edebilirsiniz. Ayrıca perlatörlerin fıskiye modu da olduğundan, sebze ve meyvelerin daha iyi yıkanmasına da büyük katkı sağlar. Sebze ve meyvelerin üzerindeki ince toprak parçacıkları kalın bir halde gelen basınçlı su ile yüzeye yapışırken, perlatör ile fiskıye şeklinde kontrollü basınçla gelen su sayesinde en küçük toprak zerreciklerinin dahi sebze ve meyvelerden ayrılmaktadır.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.