Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Pimaş siding

24 Şubat 2012 3.121 kez okundu Yorum yapılmamış

Ülkemizde dış cephe kaplamalarında yaygın olarak kullanılan ve sektörde oldukça uzun yıllardır yer alan pimaş siding profilleri, dış cepheler için üretilen en ideal malzemelerden biridir. Aslında toplumumuzda pimaş siding olan bilinen ürün 1963 yılında kurulan Pimaş kuruluşunun ürettiği modelin ismidir. Ancak tıpkı günümüzde tüm PVC kapı ve cam sistemlerine “pimapen” dediği gibi, firmanın bu ürünü piyasaya ilk olarak çıkartması dış cephe profillerine pimaş siding denmesine neden olmuştur. Dış cephe profili olarak; soğuk, sıcak, nem, yağmur, kar, kimyasal maddeler ve sert rüzgarlar gibi neredeyse tüm dış etkilere karşı sertleştirilmiş PVC malzemesi ile dayanıklı olan pimaş siding, ayrıca ultraviyole ışınlardan da etkilenmemektedir.

Dış cephelerde kullanımı bu kadar yaygın olmasının nedenlerinden bir diğeri de, oldukça kolay bir montajının olmasıdır. İnşaat sektöründe hizmet veren firmalar için ince sıva ve kalın sıva gibi ekstradan maliyet oluşturan gereksinimlere ihtiyacı olmadan kolay bir şekilde montajlanması, sektördeki birçok firma tarafından tercih edilmesinin en önemli sebeplerindendir. Sertleştirilmiş PVC’den üretilen pimaş siding dış cephe kaplamaları dayanıklı olduğu kadar da kolay temizlenen bir üründür.

Pimaş siding dış cephe profilleri uzun yıllar boyunca çevresel faktörlerden etkilenmeden ilk günkü görünümünü koruyabilecek dayanıklılığa sahiptir. Ayrıca sabunlu su ve fırça gibi çok basit malzemelerle kolayca temizlenebilmesi de, yaygın olarak tercih edilme sebepleri arasındadır. Pimaş siding profillerinin inşaat sektöründe kullanımı, birçok durumda mühendislik açısından da gerekli olmaktadır. Muazzam derecede dayanıklı bir malzeme olan pimaş siding, bu yüksek dayanıklılığının yanında çok da hafiftir. Mühendisler binanın dış cephe kaplaması için fazladan yük taşımasını istemedikleri durumlarda, pimaş siding dış cephe profillerinin kullanımını tercih ederler. Çok hafif yapısıyla binanın fazladan yük taşıyarak güvenlik açısından risk oluşturmasını önlemesi, birçok mühendisin pimaş sidingi öncelikli tercih olarak görmesine neden olmuştur.

Tüm bu avantajlarının haricinde pimaş siding kullanımı şüphesiz çok verimli bir yalıtım imkanı da sağlamaktadır. Günümüzde pimaş siding profillerinin montajında kullanılan özel nem dengeleyici sayesinde, binanın içerisindeki nemin tek yönlü olarak dışarı atılması sağlanır. Kışın soğuktan korunma sağladığı gibi yazın da evlerin çok sıcak olmamasını sağlaması, izolasyon problemi yaşanan binalar için en verimli çözümün pimaş siding olmasını sağlamaktadır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.