Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Plastik boya nasıl uygulanır?

2 Temmuz 2012 3.810 kez okundu Yorum yapılmamış

Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan plastik boyalar, gerek dayanıklı yapısı gerekse de duvar yüzeylerinde oluşturduğu pürüzsüz görünümle yaygın olarak kullanılan boya türlerindendir. Plastik boyalar kimyasal yapıları sayesinde duvar yüzeylerine çabuk tutunarak uygulamanın pratik bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Birçok avantajı olan ve son derece hızlı ve pratik bir şekilde uygulanan plastik boyalardan azami verimi alabilmek için yine de bazı küçük noktalara dikkat etmek gerekir. Duvar yüzeyine uygulanacak plastik boyayı doğru seçmeniz kadar önemli olan bir diğer konu da, kullanacağınız boya rulosu ya da fırçası, boya ızgarası veya boya kovası gibi diğer ekipmanların doğru seçilmesidir.

  • Uygulama öncesi hazırlık

Plastik boyayı şayet fırça kullanarak uygulamak istiyorsanız 3 ya da 4 numara fırça tercih etmenizde yarar var. Ancak plastik boya rulosu kullanmak işinizi büyük oranda kolaylaştıracağından 20 ya da 25 numara bir rulo kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca boya yaparken zeminin ve eşyaların kirlenmemesi için tercihen yeterli genişliğe sahip kalın naylon almayı da unutmayın. Plastik boyayı rahatça uygulayabilmeniz için kullanacağınız kovanın da yeterli genişlikte olması gerekir. Daha sonra satın aldığınız markanın kullanma talimatlarına göre plastik boyayı sulandırın. Piyasada yaygın olarak kullanılan plastik boyalar genellikle %10 ile %30 arasında sulandırılır ancak siz yine de boya kutusunda yazan talimatları okuyun.

  • Plastik boyanın uygulanması

Odanızın hem tavanını hem de duvarlarını boyayacaksanız boyayı ilk önce tavandan başlamak da yarar var. Tavan boyasının ilk katını bitirdikten sonra 2. kata başlamak için acele etmeyin ve tüm tavan yüzeyinin tamamen kuruduğundan emin olun. Plastik boya oldukça yüksek bir tutunma özelliğine sahip olmasına rağmen tavan yüzeyinde yapısal bozulmalar varsa boyadan önce “Binder ya da Albin” kullanarak bir kat astar atmanız da yarar var. Plastik boyayı duvarlara uygularken ilk önce süpürgelik, pencere köşeleri ve kapı kenarları gibi detaylı bölümleri boyayın. Boyayı rulo kullanarak uyguluyorsanız, boya rulosunun tamamını boyaya daldırmayın ve rulonun tüm bölümlerinin eşit oranda boya çektiğinden emin olun.

Plastik boya uygularken birçok avantaj sunan boya rulosunun çok fazla boya emmemesi için mutlaka bir boya ızgarası kullanın. Ruloyu boya ızgarası üzerinde birkaç tur döndürmeniz rulonun emdiği fazla boyanın yeniden kovaya akmasını sağlayacaktır. Boya rulosunu duvara yalnızca dikey hareketler yaparak sürün ve yana doğru boya yapmaktan kaçının. Bu şekilde ruloyu yukarı ve aşağı hareket ettirerek ilk katı bitirdikten sonra boyanın kullanım talimatlarında yazan sürenin geçmesini bekleyin ve sonrasında elinizde duvar yüzeyinin tamamen kuruduğundan emin olun. 2. katı da bu şekilde bitirdikten sonra artık etrafı toparlayabilir ve yenilenen duvarlarınızın keyfini çıkartabilirsiniz.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.