Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Plastik eşya boyama

6 Nisan 2012 32.641 kez okundu 1 yorum var

Evlerde kullanılan plastik eşyaların rengin memnun olmadığınıza karar verdiyseniz, kısa süre içerisinde plastik eşyalarınızı boyayarak farklı bir dekorasyon havası yaratabilirsiniz. Evlerde kullanıldığı kadar balkonlarda ve bahçelerde de yaygın bir biçimde tercih edilen plastik masa ve sandalyeler, kendi boyaları ile pratik bir şekilde boyanabilir. Plastik masa ve sandalyelerinizi boyamak için sprey boyaları tercih edebileceğiniz gibi, akrilik ya da su bazlı boyalarla da istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Ancak burada unutmamanız gereken; sprey de olsa her boyanın plastik eşyalar için uygun olmadığı ve arzu ettiğiniz sonucu almak için plastik yüzey boyaması için üretilmiş boyaları tercih etmenizdir.

Plastik masa ve sandalyelerinizi boyayabileceğiniz özel boyaları yapı marketlerden bulabilir ve hızlı bir şekilde eşyalarınızı boyayarak istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Plastik eşyaları boyamak için en verimli uygulama kendi boyalarını kullanmak olsa da, bazı farklı alternatiflerle de olumlu sonuç alabilirsiniz. Masa ve sandalyelerinizi satın aldığınız üreticinin ürettiği plastik boyaları varsa öncelikli olarak bu ürünleri tercih etmeniz gerekir. Farklı boyaları deneyecekseniz ilk olarak kullanmadığınız bir eşyanızın üzerinde deneyebilir ya da masa veya sandalyelerinizi ters çevirerek alt kısmına uygulayabilirsiniz. Böylece boyanın nasıl görüneceğini ve verimliliğini kolaylıkla test edebilirsiniz.

Sprey boyalar

Yoğun olarak sürtünmeye maruz kalan sandalyelerin boyanmasında pek de tercih edilmese de, sprey boyalar plastik eşyaları boyamanın en pratik yoludur. Ancak sprey boyaların ömrünü uzatmak için boya işleminden sonra iki kat vernik uygulayarak bilhassa dış mekanlarda kullanılan plastik eşyalarınızın daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Vernik kullanacaksanız sprey boya uygulamasının ardından en az 6-8 saat beklemeniz daha verdiği daha sonra uygulamanızda yarar var. Sentetik sprey boyaları kullanmanız ve üzerine bir ya da iki kat vernik atmanız sonucunda bir yazı çıkartabilecek plastik masa ve sandalyelere sahip olabilirsiniz. Ancak yaz aylarında uzun süre doğrudan güneş ışına maruz kalan plastik eşyalar için sprey boyaların kısa süre bir çözüm sağlayacağını da unutmayın.

Su bazlı ve akrilik boyalar

Evinizde daha önce kullandığınız duvar boyaları ile plastik eşyaları boyamaya karar verdiyseniz, ilk olarak küçük bir deneme yapmanız da büyük yarar var. Bunun için eski eşyalarınızı kullanabileceğiniz gibi yukarı da bahsedilen eşyaların alt kısımlarını boyamayı da seçebilirsiniz. Boyamak istediğiniz plastik eşyanızın esnekliği yüksekse, boya işleminden sonra plastik yüzeyin esnemesinden dolayı boya dokusunda bozulmalar ve çatlamalar olabilir. Sert ve sıkışık bir plastik yüzeye uyguladığınız boya eşyanın esnemesi ile genişleyen bir yüzeye dönüşeceğinden, ipekmat gibi su bazlı silikonlu boyaları tercih etmeniz ideal çözüm olacaktır. Akrilik boyaları mümkün olduğunca yüksek esneklik kapasitesine sahip plastik eşyalarda kullanmamaya çalışın çünkü bu tür akrilik boyalar kısa süre içerisinde yüzeyde çatlamalara ve dökülmelere neden olacaktır.

Yağlı boyalar

Birçok insan için boya uygulamalarının vazgeçilmez boyası olan yağlı boyalar, plastik eşya boyanması için de kullanılabilir. Plastik eşyalar da dahil olmak üzere hemen hemen her eşyanın boyanmasında kullanılabilen yağlı boyalar, esnek parçaları olan eşyaları haricinde tüm plastiklerde kullanılabilir. Oynar kısmı olan plastik eşyalarda kabuklanma sorunlarına neden olan yağlı boyalar, sandalyeler dışındaki neredeyse tüm plastik eşyalarda kullanılabilir.

Okur Yorumları »

  • vusal dedi ki:

    bakuda sizin boyalarin satildigi dukan isdiyom

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.