Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Pratik mutfak gereçleri

14 Kasım 2011 7.506 kez okundu Yorum yapılmamış

Mutfağımızda bazı özel gereçler vardır ki sürekli elimizin altında bulundururuz. Bu gereçler bize yemek hazırlığında, mutfak işlerinde kolaylık sağlıyor ve zamanı iyi kullanmamıza neden oluyor. İşlerimizin yapılma süresini kısaltıyor. Eminim herkesin en pratik, en çok kullandığı böyle bir gereç vardır. Bunlara şöyle bir göz atalım.

Kabak oyacağı: Kabak dolması yaparken, kabağın içini oymak için kullandığımız gereç kabak oyacağıdır. Kabağı zedelemeden içini boşaltmamızı sağlıyor.

Sarımsak ezeceği: Soyulmuş sarımsakları ezmek için kullanılan sarımsak ezeceği çok pratik oluyor. Pense gibi olup haznesine sarımsaklar yerleştirilip sadece bastırılıyor. Ezilen sarımsak alt kısımdan kaba boşalıyor.

Salatalık soyacağı: Salatalıkları pratik bir şekilde ve kısa sürede soymaya yarıyor. Bıçak kullanırken elimizi kesme riskini ortadan kaldırmış oluyor. Ayrıca bu gereç patates veya havuç soymak için de birebir.

Tel yumurta çırpacağı: Kısa sürede yumurtayı çırpıyor. Temizliği kolay ve mutfakta fazla yer kaplamıyor.

Şişe ve konserve açacağı: Genelde ikisi bir arada bulunuyor. Mantar kapakları şişeler rahatlıkla takılıp çekilerek açılıyor.

Çekirdek çıkarıcı: Yaz mevsiminde vişne reçeli yaparken çok ihtiyaç duyuluyor. İğne gibi ucu ile vişnenin çekirdeklerini çıkarıyor.

Ceviz ve fındık kıracağı: Pense şeklinde oluyor. Ceviz ve fındık boyutunda haznelerine kırıcağımız ceviz veya fındığı yerleştiriyoruz. Fazla güç harcamadan ve etrafa kabukları saçılmadan kırıyor.

Krema sıkma enjektörü: Büyük enjektör görümünde oluyor. Pasta süslemelerinde içindeki kremayı sıkarak süslemeler yapabilirsiniz.
Mantı hamuru kesme bıçağı: Açtığınız mantı hamurunu bu bıçak sayesinde kare kare kesebiliyorsunuz. Merdane şeklinde oluyor. Hamurun üzerinden bir defa geçirmeniz yeterli oluyor. Kare kare mantı hamurunuz hazır.

Dolma sarma makinası: Yaprak dolması yapmanızı kolaylaştırıyor. Haznesine dolma içini yerleştiriyor diğer tarafa dolma yapacağınız üzüm yaprağını açıyorsunuz. Kolu çevirdiğinizde dolmanız hazır oluyor.
İstanbul’da yaşıyorsanız bütün bunları Eminönü’nde bulabilirsiniz. Başka şehirlerde iseniz züccaciye mağazalarından almanız gerekiyor.

Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.