Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Akıllı ev

Prefabrik evlerin avantajları

20 Aralık 2011 14.208 kez okundu 3 yorum var

Her insanın güzel bir evde oturmak ister ve evlerini dekore etmek için büyük çaba harcar. Genel olarak küçük yaşlardan itibaren şehirde büyümüş insanlar için ev, betondan yapılan ve oldukça ağır malzemeler kullanılan bir yaşam alanı demektir. Ancak teknolojinin hızla geliştiği günümüzde bu gelişmeden dekorasyon ve inşaat sektörü de nasibini alarak, artık evleri prefabrik malzemeden modüler olarak üretebilmektedir. Ülkemizde 1999 yılında yaşanan Gölcük depreminden sonra insanlar tarafından varlığından haberdar olunan prefabrik evler, aslında dünyada çok daha uzun süredir yaygın olarak kullanılmaktadır. Sanılanın aksine prefabrik evler beton binalardan çok daha kullanışlı, dayanıklı ve çevre dostudur.

Oturduğunuz ev belki de siz oturmadan çok uzun süre önce yapıldığından, sizin evin bölümleri üzerinde herhangi bir değişiklik yapma imkanınız yoktur. Prefabrik evlerde durum bunun tam tersidir ve modüler yapısı sayesinde önceden kişinin arzusuna göre üretilebilir. Kendi oturacağınız evin tüm detaylarını sıfırdan tasarlayarak üretim planına direk etki edebilmek, kuşkusuz daha rahat bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır. İhtiyaçlarınıza ve zevklerinize uygun bir şekilde planlanan prefabrik evler, tam da olmasını istediğiniz gibi size teslim edilecektir. Buna ek olarak çok pratik ve akıllı yapılar olan prefabrik evlerin imalatı ve teslimi, beton binalarla kıyaslanmayacak kadar kısadır. Boş bir arsaya çok da büyük olmayan bir bina yaptırmak isteseniz dahi aylarca beklemeniz gerekirken, çok hızlı bir şekilde üretilen prefabrik modüller birkaç gün içerisinde size teslim edilebilir. Ayrıca kurulması da servis elemanlarının becerisine göre, birkaç saat gibi hayal dahi edilemeyecek kadar kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilinir.

Son günlerde özellikle İstanbul’da tüm jeologlar tarafından beklenen deprem konusu, şüphesiz herkesin huzurunu kaçıran bir konu olmaktadır. Beton binalar gibi sert ve ağır malzemeden üretilmedi için depreme çok daha dayanıklı olan prefabrik binalar, içerisinde güvenle yaşayabileceğiniz yapılardır. İmalatında kullanılan malzemenin esnek bir yapıda olması itibariyle deprem anında yüksek bir mukavemet gösterir ve deprem şokuna uzun süre dayanabilir. Prefabrik evler ayrıca esnek yapıları itibariyle de zemin kaymalarına karşı çok dayanıklıdır. Birçok insanın düşündüğünün aksine prefabrik yapılar, beton binalara göre çok daha yüksek ısı ve ses yalıtımına sahiptir. İklim değişiklikleri nedeni ile her geçen gün daha da zorlu geçen kış ve yaz mevsimlerinde, yaşam alanınızı soğutmak ya da ısıtmak için giriştiğiniz yoğun uğraşlardan prefabrik evler sayesinde kurtulabilirsiniz. Para kazanmanın her geçen gün daha zor bir hal aldığı günümüzde ailelerin bütçelerinin büyük bir bölümünün ısınma masrafları için ayrıldığı düşünülürse, prefabrik evler sağladıkları ısı yalıtımı ile kullanışlı olduğu kadar da ekonomiktir. Rahatlamak için kullandığınız evinizde sessiz bir ortam arıyorsanız, prefabrik yapıların size sağlayacağı ısı yalıtımdan son derece memnun kalacaksınız demektir.

Çoğu insanın evinin bölümlerini değiştirme imkanı olmadığı halde, prefabrik evlerin istenilen bölümü arzuya göre çok pratik ve hızlı bir şekilde değiştirilebilinir. Daha geniş bir yaşam alanı arzu ettiğinizde evinize yeni odalar ekletebileceğiniz gibi, mevcut görüntüsünden sıkıldığınız ya da memnun olmadığınız kısımları da değiştirebilirsiniz. Ayrıca son dönemde gördüğü rağbet karşısında hızla gelişen prefabrik yapı sektörü, artık evlerin içerisine şömine kurulumu dahi yapabilmektedir. Prefabrik evlerin dilediğiniz bölümünün ne renk olacağına ve hangi maddeden yapılacağına karar verebilmeniz yanında, istediğiniz an istediğiniz bölümünü değiştirme imkanını da sağlaması şüphesiz büyük bir “lükstür”. Bu kadar çok avantajı olan prefabrik yapıların bir de doğaya hiçbir zarar vermediğini ve kurulum aşamasında çevredeki insanları günler boyunca rahatsız etmediğini düşünürseniz, ne kadar büyük bir yarar sağladığını daha iyi anlamış olursunuz.

Rahnansaika

Okur Yorumları (3 ad.) »

  • adem salıh kaval dedi ki:

    catı katı olan fotograftakı ev cok hosuma gıttı bu bınayı oturtacak arsaya musaıt yalnız fıyatlar odeme sekıllerınız nasıl ben afyon dan yazıyorum gorusmek ıcın arıcam ama bunu sıze nasıl anlatayım resım olmadan olmazdı.yazmak en ıyı secımdı benım ıcın fıtat ve odeme bılgılerını alabılırsem ve plan cızdırmemız gerekıyomu yada sızdekı hazır planları kullanabılıyormuyuz.?? Gerekırse ıletısme gecebılırım. Iyı gunler sımdıden tesekkurler

  • Tuncay AKOĞLU dedi ki:

    Ben prefabrik konutlar için merak ettiğim bazı konular var. Mesela yağmur yağdığında çatıdan inanılmaz sesler geldiğini ve içeri sesi çok verdiğini diyorlar. Birde evi kilitleyip uzun süreliğine bir yere gidip geri geldiğimde evi yerinde bulamama ihtimalim ne derece var? Birde hırsızlık olayı olarak eve kolay girilebilir mi ? Bu soruları yanıtlamanızı rica ederim. Şimdiden bilgiler için teşekkür ederiz. Saygılar

  • Neslihan dedi ki:

    En üstteki prefabrik evin m2si ve fiyatı nedir öğrenebilir miyim acaba?

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.