Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Provence dekorasyon stili

14 Ağustos 2012 4.520 kez okundu Yorum yapılmamış

Güney Fransa’da doğan provence dekorasyon sitili, ilhamını doğadan almaktadır. Stilin en önemli özelliği, ahşap ve country stil tarzında olan mobilyaları kullanmasıdır. Gayet minimalist ve yalın, ince zarif mobilyalar ile rahatlık ve huzurun egemen olduğu ortamlar ortaya çıkmaktadır.

Stilin en önemli özelliği olan doğallık, kullanılan kumaş türlerine de yansımış durumdadır. Pamuklu ve ketenlerin sıklıkla kullanıldığı bu tarz dekorasyonda kaliteli ama hoş atmosferler oluşturulmaktadır. İşlemeli ve dantelli örtüler ile koltuklarda şallar, dikkat çekici provence etkisini vermektedir. Genelde ağırlığı beyaz olan fakat mavi, yeşil, pembe, lila, mor, gri, bej ve toprak tonlarını  da kullanan sitilde, bazen beyaz ile kombinlenmiş renkleri bir arada görebilirsiniz. Salonun bir köşesinde, zarif İngiliz stili patine yapılmış bir çalışma masası olabilir. Salondaki perdeler rüzgarla uçuşan hafif tüller olmalıdır. Romantizm yaratan tüllerde danteller de kullanılmaktadır. Şömineler, taş duvarlar ve mumlar provence stilinin tüm büyüsünü veren noktalardır. Her şeyin yalın olduğu ve ışığını güneşten alan büyük pencereleri olan evler, provence stiline hemen ayak uydurabilen mekanlardır. Zeminde rabıta mat parkeler veya doğal taşlar üzerinde hafif kilimler ile provence tarzı uygulanmaktadır. Salonda ve antrelerde kullanılan yumuşak formlu aynalar, renkli toprak çanaklar, cam objeler ve canlı çiçekler bu stilin aksesuarlarıdır. Provence stili dekorasyonda, mutfaklarda terekler ve içinde porselen çay takımları bulabilirsiniz. Raflardan sarkan zarif dantel örtüler ile pastoral yaşamı evinize taşıyabilirsiniz. Pastelin her tonunu kucaklayan bu stil, daima rahatlığın ve zarifliğin simgesidir.

Genelde yazlık evlerde uygulanan bu stil sayesinde, rahat ve huzurlu bir yaşam alanı yaratabilirsiniz. Daima yalın ve doğayı anımsatan ahşap mobilyalar ile uygulanan bu stil, Akdeniz’in tüm rahatlığını size sunmaktadır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.