Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Ranza modelleri ve seçim önerileri

19 Aralık 2011 7.012 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev dekorasyonunda insanların en çok zorlandığı konu, çocuk odasının nasıl tasarlanması gerektiğidir. Öncelikle farkında olunması gereken nokta; çocuk odanızı kendi zevkinize göre değil, çocuklarınızın istek ve ihtiyaçlarına göre tasarlamanızdır. Çocuk odasında yeterli alana sahip olmayan insanların öncelikli yatak tercihi olan ranzalar, sağladıkları kullanım kolaylığı açısından her zaman tercih edilmektedir. Yaşları itibari ile çok enerjik olan çocuklarınıza yeterli hareket alanı sağlayabilmek için ranza kullanmak akıllıca bir fikirdir. Çocukların dilediği gibi oynayabilmesi ve hareket edebilmesi için tek yatak alanında çift yatak sunan ranzalar, çocuk odasında diğer eşyalara yer sağlaması açısından birçok aile için bir zorunluluk halini almıştır.

Ranza seçimi yaparken üzerinde durulması gereken noktaların başında; ranzanın yatak bölümü haricinde, çocuklarınızın diğer eşyalarını da alabilecek bölmelerinin olmasıdır. Çocuklar etraftaki eşyaların tamamı ile ilgilidir ve sürekli etrafı dağıtmakla meşhurdur. Satın alacağınız ranzada çocuklarınızın oyuncaklarını koyabileceği bir bölme olması, hem odanın daha derli toplu görünmesini hem de çocuğunuzun kendi eşyalarının sorumluluğunu taşımayı öğrenebilmesi açısından son derece önemlidir. Çocuklar uyudukları alanı sahiplendiğinden, ranzada bulunan bölmelerin kullanımını ve sorumluluğunu da üstlenecektir. Ayrıca alandan kazanmak için kullanılan ranzanın işlevselliğinin yüksek olması, sağladığı yararında artmasına neden olacaktır.

Ranza satın alırken her zaman geleceği düşünerek seçim yapmalısınız. Çocuklarınız çok hızlı bir şekilde büyüyeceğinden, kısa süre içerisinde yataklarına sığmayacak kadar uzayabilirler. Bir yıl önce beğenerek satın aldığınız ranza modeli, bir anda çocuklarınızın içerisinde rahat yatamadığı yataklara dönüşerek sizi zor durumda bırakabilir. Ayrıca ranzaların özellikle üst kısımlarının güvenliğinden emin olmanız, geceleri içiniz rahat bir şekilde uyumanızı sağlayacaktır. Gün içerisinde hareketli olduğu kadar uyurken de çok fazla hareket eden çocuğunuz, ranzanın üst katında yatarken çok fazla dönebilir. Bu sebeple ranzanın üst kısmında yer alan koruma panelinin sağlam malzemeden yapılmış olmasına ekstra dikkat etmenizde fayda var.

Çocuk odasında kullanacağınız ranza modelinin nasıl göründüğünden çok hangi malzemeden üretildiği önemlidir. Hareketli çocuklarınız için vazgeçilmez bir oyun aracı olacak ranzaların sağlamlığı her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.  Uzun yıllar boyunca dayanması için çelik ya da dayanıklı PVC profillerden imal edilmiş ranzaları tercih etmelisiniz. Ahşap malzemeye göre daha dayanıklı olan PVC profilli ranzalar, hem daha kolay temizlenebilir hem de maliyeti daha ucuzdur. Ranzanın imalatında kullanılan malzemenin ya da kaplama boyasının içerisinde sağlığa zararlı hiçbir madde olmadığından da emin olun. Parlak görünüm sağlamak için kullanılan bazı boyalar, içerdikleri ağır kimyasallar nedeni ile kanserojen etkide bulunmaktadır. Çocuklarınızın ranza yüzeyine uzun süre temas edeceğini düşünürseniz, ranzanın dizaynı kadar kullanılan malzemenin de önemli olduğunu anlamış olursunuz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.