Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Renkler ve insan üzerindeki etkileri

1 Ağustos 2012 2.321 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev ve ofis dekorasyonu üzerinde düşünürken çoğu insan öncelikle mobilya ve aksesuar seçimine odaklanır. Tercih edilen mobilya ve aksesuarların renklerinde ise aranan ilk özellik, birbirleri ile uyumlu olmalarıdır. Yoğun şehir yaşamından uzaklaşılmasını sağlayan evlerde kullanılan renkler insanların psikolojisini doğrudan etkilediğinden, dekorasyonda renklerin doğru kullanılmasına muhakkak dikkat etmek gerekir. Aynı durum evler için geçerli olduğu gibi ofisler için de geçerlidir ve iş verimliliği dekorasyonda kullanılan renklerden doğrudan etkilenir. Pozitif enerji veren renklerin kullanıldığı ofislerde çalışan insanların iş verimliliğinin arttığı, dünya genelinde yapılan birçok araştırma ile ortaya konulmuştur.

  • Lacivert

Dekorasyona başlarken doğrudan lacivert rengi düşünerek tasarım yapmak kuşkusuz pek de akıllıca bir seçim olmayacaktır. Ancak tasarım genelinde lacivert öğelere ağırlık vererek çok daha etkili bir mekan yaratabilirsiniz. Lacivert rengin insan üzerindeki en büyük etkisi, mekanın daha dingin algılanmasını sağlayarak daha fazla dinlenme imkanı sağlamasıdır. Lacivert rengin sakinleştirici etkisi bulunduğu da tespit edildiğinden, evlerde özellikle yatak odalarında bu rengi taşıyan dekorasyon öğelerinin kullanılması gerekir. Aksesuar seçimlerinde lacivertin hakim olduğu objeleri seçerek, yatak odanızın çok daha konforlu bir dinlenme ortamı sunmasını sağlayabilirsiniz. Ofis tasarımlarında ise lacivertin fazla kullanılmaması gerektiğini de unutmayın.

  • Sarı

Zihinsel faaliyetler ile birlikte anılan sarı renk üzerinde birçok araştırma bulunmaktadır. Özellikle ofis ortamlarında kullanılan sarı rengin yaratıcılığı ve üretkenliği arttırdığına dair araştırmalar da mevcut. Doğrudan sarının hakim olduğu ofisler tasarlamaya çalışmaktansa, en azından çalışma masanızda sarının hakim olduğu aksesuarlar seçebilirsiniz. Duvar rengi olarak da tercih edilebilecek açık sarı, evden çalışan insanların da muhakkak mekan tasarımda kullanması gereken renkler arasındadır.

  • Turuncu

Doğrudan sosyalleşme ile özdeşleştirilen bir renk olan turuncu, ticari işletmeler için önemli bir koz haline dönüşebilir. İnsanlarda hareketlenme ve sosyalleşme dürtüsü uyandıran turuncuyu ölçülü şekilde kullanmaksa dikkat edilmesi gereken noktalardan. Tamamen turuncunun hakim olduğu mekanlar ters etki yaparak insanlarda rahatsızlık hissi uyandırabileceğinden, tek bir duvarın ya da mekanın belirli bir bölümünün turuncu renkle tasarlanmasına yarar var. Böylece yüksek enerji odağı haline gelen turuncu bölüm ile insanların çok daha hareketli ve sosyal hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

  • Kırmızı

Kırmızı renk ile ilgili yapılan çalışmalar genel olarak bu rengin her insanda farklı etkiler yarattığını ortaya koyuyor. İş yerleri için tavsiye edilmeyen renkler arasında yer alan kırmızı, bazı insanlarda ortamdan rahatsız olma hissi uyanmasına dahi neden olabilir. Evlerde yalnızca aksesuar seçimlerinde ya da çok iddialı tasarımlarda bütün olarak kullanılan kırmızının daha çok yatak odası rengi olduğunu söylemek mümkün. Çünkü kırmızı rengin cinsel aktiviteyi tetiklediğine dair bazı araştırmalar mevcut.

  • Yeşil

Yeşil rengin özellikle yüksek tansiyon hastalarının sakinleşmesine yönelik etkileri olduğu biliniyor. Ayrıca kalp ve damar hastalılarından şikayetçi olanların da muhakkak yeşil ve tonlarının hakim olduğu mekanlarda zaman geçirmesinde yarar var. Sakin ve berrak bir ortam sunan yeşil rengin ofislerden evlere çok geniş bir alanda kullanılması yararlı olacaktır. Duvar rengi seçimleri yeşil renkten yana yapılabileceği gibi tavan ve zeminlerde de yeşil ve tonları kullanılarak etkili bir atmosfer yaratılabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.