Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Renklerin dekorasyondaki dünyaları

28 Eylül 2013 1.189 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyon hayatımızı geçirdiğimiz alanları yaşanabilir kılan bir sanattır. Bu sanatı notalarına uygun bir şekilde ne kadar çalmaya azmedersek, o kadar etkisi hissedilir olacaktır. Bu nedenle dekorasyondaki bazı kilit noktaların herkesçe bilinmesi şarttır. Eğer ne istediğinizi bilirseniz, isteğinizi karşılayacak olan ürünleri seçmekte isabetli davranmış olursunuz.

renklerin özellikleriO nedenle dekorasyonun temellerinden birisi ahenktir. Bu ahengin sağlanması renklerin birbirine olan ambiyansı ile gerçekleşir. Renklerin anlam dünyalarına girmemiz gerekecektir bu yüzden. Eğer renklerin anlamlarını bilirseniz, kendi tarzınıza uygun bir renk seçimi yaparak, mekanlarınızda yakalamak istediğiniz havaya sahip olmuş olursunuz. Kısaca renklerden bahsedelim.

Kırmızı renkler canlılığı ifade eder dekorasyonda. Yatak odalarınızda kullanılabilecek bir renktir. Dinamizmi yaratıcı bir şekilde etrafa saçar. Mutluluğun simgesidir. Güven verici bir renktir. Bunun yanında yeşil renkte, barış ve yeşilin insanda meydana getirdiği terapi duygusunu hissetmenizi sağlar. Daha başka huzur verici, terapi etkisi yaratan bir renk kullanmak istiyorsanız mavi rengi tercih edebilirsiniz. Soğukluk hissi veren bir renk olsa da, zihni dinlendirici, yüreğinizi parlatıcı bir etki yaratır. Duvarlarınızda samimiyetle kullanılabilecek bir renktir.

Sarı renk ise heyecan verici bir rengi ifade eder. Hız ve tutkuyu barındırır. Çokça tercih edilen bir renk olmasının sebebi, farkındalık yaratmada etkili olmasıdır. Ama ciddi ve disiplinli bir havayı yakalamak istiyorsanız mekanınızda siyah tonlara başvurmalısınız. Ancak siyah tonda renkleri, diğer göz açıcı renklerle harmanlamadan tek seçenek olarak kullanırsanız, mekanınız hüzün ve mahzunluk duygularını kamçılayan bir merkeze dönüşebilir.

Ortamda iletişimi sağlayacak bir renk düşünüyorsanız turuncu renkler ile dekorasyonu dizayn edin. Dışa dönüklüğü, aktifliği ve iletişim duygularını açığa çıkaran turuncu, güneşin sıcaklığını mekanlara ışıldatır. Kahverengi tarzda renkler ise, ciddiyeti içerisinde barındırır. Sadeliği yansıtan bir renk olarak da kullanılmaktadır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.