Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Renklerin dekorasyondaki etkileri

21 Kasım 2011 1.652 kez okundu Yorum yapılmamış

Geçen yazımızda duvar renklerinin dekorasyon için öneminden bahsetmiş ve bu yazımızı renklerin karakteristik özelliklerine ayıracağımızı ifade etmiştik. Gerek dekorasyon uzmanlarının gerekse renk bilimcilerin görüşlerine göre renkler insanları günlük hayatlarında fazlasıyla etkilemekte, duygular bulunulan mekan veya giyilen kıyafetlerdeki tonlara göre değişebilmektedir. Yalnız her renk her insanda aynı duyguyu uyandırmayabilir. Bu yazımızın ileriki bölümlerinde bahsedeceğimiz ana renklerin anlamları uzmanların diliyle genel olarak yansıtılan duyguları göz önüne almaktadır.

Mavi ve tonları: Genel olarak deniz ve gökyüzünü hatırlatan mavi rengin sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Bu özelliğin kan basıncını ve nabız oranını yavaşlatmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Renk bilimcilerin sakinleştirici özelliği olan maviyi sevmesine rağmen dekorasyon uzmanlarına göre mavi ve tonlarının geniş mekanlarda kullanılmasının kasvetli bir hava yaratacağı öngörülür. Geniş boyutlarda kullanılması tavsiye edilmeyen bu renk ve tonlarının özellikle çocuk odalarında kullanılması önerilmektedir. Mavi renkte odaları bulunan çocukların diğer renkteki odalarda büyüyen çocuklara karşı daha sakin oldukları araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır. Batıda köprü ayaklarının maviye boyanmasının nedeni olarak intiharların azalması gösterilir. Dekorasyonda bu renk tonlarını tamamlayıcı olarak turuncu tavsiye edilir.

Kırmızı ve tonları: Kırmızı heyecan verici, cinsel isteği arttırıcı ve sevgi çağrıştıran bir renk tonudur. Bu nedenle dekoratörler özellikle yatak odalarında kullanılmasını tavsiye etmektedirler. Yalnız gereğinden fazla kullanılması rengin insan üzerindeki canlılık etkisini düşüreceği gibi baş ağrısına da neden olabilmektedir. Kırmızının genelde daha açık tonlarının duvar renklerinde kullanılması ve biraz daha koyu tonlarla tamamlanması öngörülür. Mutfak ve bebek odalarında kullanılması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Tamamlayıcı renk turkuaz olarak tavsiye edilir.

Siyah ve tonları: Genelde soğuk ve sevimsiz bir renk olarak görülen siyah son yıllarda modern dekorasyonda sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Kullanım alanları genellikle parça tamamlayıcı dekorasyonlar olsa da renkleri emme ve geri yansıtma özelliği nedeniyle duvar rengi olarak kullanılmaması uygun olacaktır.

Yeşil ve tonları: Denge ve güvenin sembolü olan renk oturma odalarının dışında, ticari olarak hastane gibi mekânlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Yeşilin kas ve deri oluşumuna yardımcı olduğu, sinir sistemini olumlu olarak etkilediği mavi ile karıştığında meydana gelen turkuaz ile beraber ferahlatıcı etkisi olduğu iletilmektedir.

Sarı ve Tonları: Güneşe benzemesinden dolayı umut verici özelliği bulunmaktadır. Dinlenme odalarında veya yoğun olarak kullanılmama şartıyla çocuk odalarında maviden sonra en çok kullanılması önerilen renklerdendir. Tamamlayıcı renk mor olarak kabul edilir.

Dekorasyonda renk ayarına dikkat ederken sadece rengin kendisini değil birçok seçenek olan tonunun ve bütünleyeceği diğer renklerin seçilmesi önem taşımaktadır. Her zaman söylenildiği gibi dekorasyon bir puzzle gibidir. Doğru yerlere doğru parçalar koyulmaz ise çıkan bütünlük anlamsız olur.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.