Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Banyo

Renkli banyo dolapları

1 Mart 2013 2.780 kez okundu Yorum yapılmamış

Banyo mobilyası seçiminin doğru yapılmaması, etkileyici bir banyo dekorasyonu için yapılan tüm emeklerin boşa gitmesine neden olabilir. Banyoda kapladığı yüzey alanı sebebiyle algının önemli bir bölümünü işgal eden banyo dolapları, banyo dekorasyonunun nasıl bir etki yaratacağını belirler. Parlak yüzeylerden ahşabın doğal etkisine birçok farklı malzeme tercihinin söz konusu olduğu banyo dolaplarında sıcak renklerin tercih edilmesiyle banyo atmosferinin daha enerjik hale gelmesi sağlanabilir. Enerji dolu bir banyo dekorasyonu için fayanslardan armatürlere, zeminden duş bölümüne, perdelerden aksesuarlara tüm bileşenlerin sıcak renkli olması gerekmez. Beyaz ya da fildişi etkisinde nötr tonlarla sade bir etki yaratılan banyolarda sadece banyo dolaplarının renkli kullanılması da oldukça yüksek enerjili bir etki yaracaktır. Tek renkli banyo dolapları ile konsept bir banyo tasarlamak mümkün olduğu gibi, banyoda bulunan diğer renklerle uyum sağlayacak 2 ya da 3 renkli dolaplarla da istenen etki yaratılabilir.

Banyolarda hakim renk olarak en çok tercih edilen beyaz, sıcak renk kullanımına en çok müsaade eden nötr renklerden biridir. Beyazın sade etkisi oldukça yüksek bir seviyeye kadar sıcak renk kullanımını kaldırabilir. Bu nedenle de banyolarda geniş yüzeylerin renklendirilmesi ile daha canlı bir tasarıma imza atılabilir. Dekorasyon trendlerinde uğurlu sayı kabul edilen 3, banyo dolabı tercihinde de dikkat alınması gereken renk sayısıdır. Banyo dolaplarında ve banyo tasarımının genelinde 3 renkten fazla renk tercih edilmesi ortaya karmaşık bir görüntü çıkmasına neden olabilir. Şüphesiz bu 3 rengin “vurgu renkleri” olduğu ve küçük detaylarda birçok farklı renk kullanılabileceği unutulmamalıdır. Dikkat çeken ve beğeni toplayan bir banyo dekorasyonu yaratmaya çalışırken renk cümbüşünden göz yoran bir mekan oluşmadığından emin olunması gerekir.

Banyo dolaplarında parlak yüzeyler ile birlikte tercih edilen sıcak renkler, mekan genelinde renk dengesini bozmayacak oranda olmalıdır. 10 metrekare bir banyoda dolapların 3-4 metre yer kaplaması durumunda tüm banyo dolaplarının kırmızı renk seçilmemesi gerekir. Bu tür küçük mutfaklarda “minimalist” tasarımlara yönelmek daha olumlu bir etki yaratılmasına yardımcı olurken, banyo dolaplarında nötr renklerin olmasına da dikkat edilmelidir. Banyoda zemin ve duvar fayanslarından daha fazla yüzeye sahip olan dolaplar kullanılacaksa, sıcak renklerin mümkün olduğunca az kullanılması gerekir. Sade renkli banyo dolaplarında sadece dolap kapaklarının renklendirilmesi dahi tüm mekan atmosferinin değişmesini sağlayacaktır. Banyo dolaplarında sıcak renkler ancak az ve öz kullanıldığında arzu edilen sıcak etkiyi yaratır. Bu bağlamda tamamen turuncu, kırmızı, pembe ya da fuşyaya boyanmış banyo dolaplarını kullanmanın bir nevi iki uçu keskin bıçak olduğu unutulmamalıdır. Aksesuarlardan havlulara beyaz renk tercih edilerek bu tür yüksek enerjili banyo dolaplarının etkisi dengelenebilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.