Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Renkli kanepelerle çarpıcı bir etki

23 Ocak 2013 3.539 kez okundu Yorum yapılmamış

Salon dekorasyonunda hazır mobilya tasarımlarının tercih edilmeye başlaması ile birçok insanın evi birbirine daha da benzer hale geldi. Ev sahibinin karakterini yansıtmaktan uzak, aynı tezgahtan çıkmışçasına birbirine benzeyen mobilya takımları ile “farklı” bir salon dekorasyonuna imza atmak pek de mümkün olmasa gerek… Hazır mobilya takımları her ne kadar ekonomik açıdan uygun örneklere ev sahipliği yapsa da, ev dekorasyonuna değer katan bir etki için farklı unsurların da kullanılması gerekir. Salon dekorasyonunun en temel unsurlarından biri olan mobilyalar, sadece tek bir renkli kanepe kullanımıyla dahi bambaşka bir etki yaratabilir. Son dönemde salon mobilyalarının renkli yaslanma minderleriyle renklendirilmesi moda olsa da, renkleri doğrudan kanepede kullanmak varken neden küçük minderlerin etkisine başvurulsun ki?

Farklı dekorasyonlar her şeyden önce “cesaret” ister. Kırmızı, pembe, turuncu, Fuşya, vişne, mor, turkuaz ve daha birçok renk minderlerde kullanıldığında salon dekorasyonuna sıcaklık katarken; bu tonların kanepede tercih edilmesi salonun ilgi odağının doğrudan kanepeye olmasını sağlayacaktır. Minder ya da küçük aksesuar kullanımı daha risksiz olsa da, elde edilen etkilinin de “daha az” olduğu ortadadır. İddialı ve görenlerin beğenisini toplayan bir dekorasyon stili için evinizde renklere yer vermeniz gerekir ki, bunu yapmanın en iyi yollarından biri de renkli kanepeler kullanmaktadır. Renkli kanepe denince birçok insanın aklına ilk olarak “kırmızı” gelir. Sıcaklık konusunda diğer renklerin eline su dökmesi pek de mümkün olmayan kırmızı, kanepeye eşlik eden uyumlu perdeler ya da halı ile tamamlanabilir.

Perde, halı ve kanepe üçlüsünde kırmızı tonlarına yer vermek salonun “yaşanan bir evin sıcaklığına” kavuşmasına büyük katkı sağlayacaktır. Ancak kırmızı gibi iddialı bir rengi hem kanepede hem de perde ve zeminde tercih etmek, salonun diğer bölümlerinde nötr renk geçişlerinin kullanılmasını gerektirir. Göz tırmalamayan ve insanı yormayan bir etkinin oluşması, sıcak renklerin nötr tonlarla doğru biçimde harmanlamasına bağlıdır. Modern tarz döşenen salonlarda baskın tonun siyah olması halinde açık sarı ve turuncu gibi renkler de kanepe tercihi için ideal olacaktır. Perde kullanılmayan modern stil dekorasyonlarda TV ünitelerinden mobilyalara siyah kullanılması salonun kasvetli bir havaya bürünmesine neden olacağından, sarı ya da turuncu renk bir kanepene ile ortamın daha sıcak hale gelmesi sağlanabilir.

Hardal rengi de son dönemde salon dekorasyonunda öne çıkan farklı tonlar arasında yer alıyor. Açık duvar renkleriyle son derece uyumlu bir görsellik sunan hardal rengi kanepeler, koyu renk parke döşenmiş zeminler için de uygun bir tercih olacaktır. Kanepe tercihinde “turuncu” kullanmanınsa en baştan çok cesur bir karar olduğunu belirtmek gerekir. Modern tasarımlarda kendine yer bulan turuncu kanepeler mekan algısını 180 derece değiştirme özelliğine sahiptir. Doğru kullanıldığında ev sıcaklığının hissedilmesini sağlayan turuncu kanepeler ile denge kuracak aksesuarın kullanılması ise başlı başına zor bir iştir. Duvarların çok fazla doldurulmaması ve mekanda turuncu etkisinin yayılmasına izin verilmesi, kanepenin rahatsız edici bir etki yaratmamasını sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.