Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Renkli tavanlar ve dekorasyona etkileri

10 Şubat 2013 2.592 kez okundu Yorum yapılmamış

Alçıpan kartonpiyer kaplamalardan organik ahşap uygulamalarına tavanlarda kullanılan renkler mekanın nasıl görüneceğini etkiler. Alçak tavanlı mekanların daha da basık görünmemesi, küçük alanlarınsa daha ferah algılanması için sıkça başvurulan tavan uygulamalarında tavanın renklendirilmesi ile mekan algısının değişmesi sağlanır. Mekanda genel tasarım bütünlüğünün yakalanması ve dekoratif uygulamaların gerçek manasıyla tamamlanması için başların biraz yukarı kaldırılması ve tavanların da dekorasyona dahil edilmesi gerekir. Odaya dahil olduğu için dekorasyonun konusu olan tavanlar, insan gözünün mükemmel tasarımı nedeniyle doğrudan bakılmasa dahi insan algısı üzerinde etkili olur. Salon takımlarında “oturan” ve birbirinin yüzüne bakara sohbet eden insanlar dahi farkında olmasalar da odanın tavanını algılar. Gözün bu dolaylı imgelemesi ise dekorasyonda “mekan algısı” şeklinde adlandırılır ve insanların bir mekanın dekorasyonuyla ilgili düşünceleri büyük oranda bu mekan algısıyla şekillenir.

Tavanlarda tercih edilecek renkler, büyük orada tavan ve duvar yüzeylerine yani duvarların dokusuna bağlıdır. Pürüzsüz bir dokuya sahip olan duvarlarda kullanılan açık renkler ışığın daha fazla yansımasını sağlayarak daha ferah bir mekan algısı yaratırken, pürüzlü tavanlarda renk uygulamasına gidilmesi halinde oluşacak bölgeler mekanın daha basık görünmesine dahi neden olabilir. Zira renkli tavan uygulamaları için ideal mekanlar, “yüksek” tavanlı ve pürüzsüz bir dokuya sahip olanlardır. Bu tür yüksek tavanlı mekanlarda duvar rengi tercihinde daha cesur adımlar atılabilirken, alçak tavanlı mekanlarda daha ziyade insan algısı üzerine oynamak gerekir. Ayrıca küçük odaların daha geniş gösterilmesi için aydınlatma sistemleri insanları ve duvarları değil, aşağıdan yukarı doğru tavanı aydınlatacak şekilde yerleştirilir. Bu sebepten ötürü duvar yüzeyinin pürüzsüz bir dokuya sahip olması aydınlatma sisteminin daha etkili olmasını ve böylece mekanın daha geniş algılanmasını sağlayacaktır.

Salon ve oturma odası dekorasyonunda tavanın beyaz ve duvar renkleri haricinde bir renge boyanması tasarımın farklılaşmasına ve ev sahibinin kimliğini yansıtan yepyeni bir çizgi yakalamasına yardımcı olacaktır. Salon ve oturma odalarında tavan rengi tercihinde zorlananlar, pratik bir şekilde odadaki baskın rengi yani vurgu rengini belirleyerek bu rengin “en açık ya da en koyu” tonunu tercih edebilir. Vurgu rengi, mekan konseptini belirleyen ve mekan algısında göz çarpan ilk nesnelerin sahip olduğu renk tonlarıdır. Perdelerden oturma takımına beyaz, gri veya fildişi gibi nötr tonların hakim olduğu bir salon dekorasyonunda odanın merkezine yerleştirilen “kırmızı” renk bir berjer koltuk, mekandaki vurgu renginin kırmızı olmasını sağlayabilir. Bu odanın tavan rengi tercihinde kırmızının üzerine oynamak ve tavanda açık ya da koyu tonlarını tercih etmek oldukça estetik bir tarz oluşmasını sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.