Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Rulo mu, fırça mı?

3 Şubat 2012 5.285 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyonun en önemli aşamalarından biri olan boyama için gerekli olan rulo ve fırçalar, doğru şekilde kullanıldığında hem zamandan hem de alınan sonuçtan verim sağlanmasına yardımcı olur. Uygulanacak yüzeye ve kullanılacak boya tipine göre değişiklik gösterebilen rulo ya da fırça kullanımı, uygun tercihi yapmanıza bağlıdır. İç ve dış cephelerde kullanım avantajı sağlayan rulolar, bazı ince işçilik gereken yerlerde işe yaramaz hala gelebilir. Aynı şekilde kaliteli bir kıl fırça çok başarılı bir boyama sağlasa da, büyük alanlarda işin bitme süresini 3-4 kat dahi uzatabilir.

Tavan boyası

Tavan boyamalarında fırçalar sadece köşe ve dip kısımlarda yani tavan kesmelerinde kullanılır. Plastik boya ruloları tavan boyaları için ideal tercih olacaktır. Damlama yapmaması ve boyama işleminin çabuk bitmesi için yaygın olarak kullanılan rulolar, fırçalara nazaran boyadan da tasarruf etmizi sağlar. Tavan boyası için yaklaşık olarak tüy uzunluğu 2-2,5 cm olan boya rulolarını tercih etmelisiniz.

Su bazlı silinebilir boya

Piyasa da en pahalı rulolardan biri olan posteki boya ruloları, su bazlı silinebilir boya uygulamalarında en iyi sonucu almanızı garantiler. Boyayı çok iyi bir şekilde tuttuğundan hem işin çok hızlı bitmesini hem de büyük oranda tasarruf edilmesini sağlar. Bunun haricinde kısa tüylü saten boya ruloları ile de iyi sonuç alabilirsiniz. Özellikle saten alçı üzerine boya atılmasında iyi sonuç verir ve tüy uzunluğu 1-1,5 cm olan rulolar tercih edilir. Boya fırça ile sürülmek isteniyorsa 3-4 numara fırça tercih edilmelidir ve mümkünse gerçek kıllı bir fırça satın alınmalıdır. Plastik kıllı fırça kullanılacaksa kıl dökmeyen ve kaliteli bir markanın alınmasında fayda var.

Plastik boya

Posteki boya ile plastik boyalarda da çok iyi sonuç alabileceğiniz gibi özel üretim plastik boya ruloları da kullanabilirsiniz. Yüzey alanı düz olmayan alanlarda kullanımı idealdir. Ancak alçı çekilmiş düz yüzeylerde iz bırakabilir, tüy uzunluğu 2-2,5 cm’dir. Su bazlı boyalarla kullanılabilen tüm fırçalar, plastik boyalarda da kullanılabilir.

Vernik ve ahşap koruyucu

Kısa tüylü ve tüy uzunluğu 6-7 mm olan kadife rulolar tercih edilir. Vernik kullanımı için özel üretilmiş rulolar ya da gerçek kıldan üretilmiş fırçalar ile de iyi sonuç alınabilir.

Yağlı boya (Su bazlı/klasik)

Tüy uzunluğu 7 mm ile 15 mm arasında değişen kısa tüylü su bazlı ya da sentetik boya ruloları kullanılabilir. Ayrıca sünger vernik rulolarını yağlı boyalarda kullanmamaya da dikkat edin çünkü boyanın içerisindeki sentetik, süngere zarar verebilir. Fırça ile yağlı boya kullanmak istiyorsanız kaliteli bir plastik tüylü ya da gerçek kıllı bir fırça ideal seçim olacaktır.

 

 

 

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.