Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Perde

Rustik perdeler ile farklılaşan mekanlar

27 Kasım 2012 6.069 kez okundu Yorum yapılmamış

Rustik perdelerin ismi, perdenin monte edilmesini sağlayan çubuktan gelir. Klasik perdelerin aksine rustik perdeler kornişler ile tavana değil, pencerenin üst bölümüne asılır. Pencerenin üst bölümünde yer alan ve perdenin asılmasını sağlayan çubuğa rustik dendiğinden bu perde modelleri de rustik olarak isimlendirilir. Ahşap ve plastikten üretilen rustik çubuklar son dönemde daha yaygın olarak kullanılsa da, metal rüstik borular da hala popülerliğini korumaktadır. Mekanlarda eski dönemlerin havasını yansıtmak için kullanılan rustik perde modelleri, farklı bir görsellik oluşmasını sağlayarak dekorasyonun değer kazanmasına yardımcı olur. Kullanım açısından klasik bir perdeden farklı olmasa da görsel açıdan hatırı sayılır bir farktan söz etmek mümkündür.

Gelişen tekstil sanayi sayesinde artık neredeyse her malzemeden üretilir hale gelen rustik perdelerde renk ve desen konusunda da son derece geniş bir ürün yelpazesi sunulmaktadır. Kombin yaratmak için de tercih edilen rustik perdeler, tüller ya da saten kumaşların parlak dokusuyla birlikte de kullanılır. Doğal ışığın yönetilmesini kolaylaştıran bu perde modelleri ayrıca taşıyıcı boruların da birer dekorasyon unsuru haline gelmesi ile daha geniş bir görsel çeşitlilik sunmaktadır. Evinde korniş sistemi kullananların da rahatlıkla tercih edebileceği rustik perdeler, kornişlere de pratik bir biçimde uygulanabilmektedir. Korniş sistemiyle kullanılan perdelerin oldukça büyük bir bölümü kolaylıkla rustik perdelere dönüştürülebilmektedir.

Geniş mekanlarda pencereden gelen doğal ışığın ilginin odağına yerleşmesini sağlayan rutik perdeler, dikkat çeken görselliği ile mekan havasının baştan aşağı değişmesini sağlayacaktır. Geniş alanlarda olduğu gibi dar mekanlar için de uygun bir çözüm olan rustik perdelerin nötr renklerde tercih edilmesi ile pencereler daha geniş algılanabilir ve mekana giren doğal ışık vurgulanarak çok daha ferah bir atmosfer yaratılabilir. İnce tül seçimleriyle birlikte daha hafif bir geçiş sağlanabilir ve bu şekilde mekana daha fazla ışık girmesi sağlanabilir. Birçok farklı kombin seçeneği sunan rustik perdeler ile tamamen kendi tasarımınız olan ve görenlerin beğenisini kazanacak modeller de yaratabilirsiniz.

Kumaş konusunda da geniş içerik sunan rustik perdeleri salon ya da oturma odanızdaki mobilya takımları ile uyumlu kumaşlardan da seçebilir, mekanda bir tasarım bütünlüğü oluşmasını sağlayabilirsiniz. Farklı renklerin bir arada sunulduğu renkli rustik perde modelleri ise nötr renklerin hakim olduğu mekanlar için ideal seçim olacaktır. Çoğu zaman sade bir tasarım oluşturmaya çalışırken mekanlarda donuk ve sıradan bir atmosfer oluşur. Bu tür durumlarda en kolay ve ekonomik çözüm renkli rustik perdelere yönelmek ve böylece mekandaki donuk havanın kırılmasını sağlamaktır. Kendi başına neredeyse bir aksesuar haline gelen rustik perdeler mekanlara prestijli bir görsellik kazandırarak daha lüks bir atmosfer oluşmasına katkıda bulunur. Yatak odalarından salonlara evin her yerinde kullanılabilen rustik perdeler, evinizin dekorasyonunda şık ve farklı bir etki oluşmasını sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.