Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Sağlıklı ev gereçleri

8 Haziran 2012 2.018 kez okundu Yorum yapılmamış

Havalar ısındı, salata mevsimi geldi. Etrafınızda gördüğünüz her kadın rejim yapıyor değil mi? İceberg ya da marul bir güzel yıkanıyor, ardından metal ya da çelik bir bıçak vasıtasıyla kesme tahtasının üzerinde parçalara ayrılıyor. Zaten rejim yaparken kalori kısıtlamasına giderken, vitamin ve mineralleri de yeteri kadar alamıyorsunuz. Bir de üstüne kullandığınız çelik ya da metal bıçağı kullanarak, ekstradan vitaminlerini öldürüyorsunuz. Daha bitmedi bir de kesme tahtasını plastik olanlarından kullanıyorsanız, zamanla bıçağınızın bereler açtığı plastik kesme tablanızın içinde milyonlarca bakteri ürettiğini bilmelisiniz. Bambu ürünler, bu hususlar için özellikle en çok tavsiye edilen, sağlıklı ev gereçleri arasındadır. Sadece bıçak değil, bambu ev gereçlerinin birçok farklı ürünleri mevcut. Salata kase ve kaşıklarından tutunda, saklama kaplarına, kahvaltılık tabaklarından tepsilere, mumluklardan, baharatlıklara kadar, mutfakta sağlıklı bir şekilde kullanabileceğiniz geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır.

Çok dramatik bir giriş oldu belki ama etrafımızda olan biteni, çevremizdeki tehditleri, sağlıklı beslenmenin kurallarını gerçekten çok iyi anlamamız gerekiyor. Mutfaklarımızda kullandığımız birçok aletin, aslında patlamaya hazır birer bomba gibi sağlığımızı tehdit ettiğini unutmayalım.

Sadece rejim yaparken değil, eğer evinizde beslenme çağında çocuklarınız varsa, gıdaların, sebze ve meyvelerin vitamin ve mineral oranlarını bilerek, hatta yemek hazırlık sırasında doğru materyaller kullanarak, doğru pişirme yöntemleri ile servis yapmamız gerekiyor. Üzerine ekstra cila yapılmaksızın, doğal bambu liflerini, farklı bir teknoloji ile tasarlayıp, tüketicinin beğenisine sunuyorlar. Zaten doğal ahşap görünümü sayesinde, organik bir tavır sergileyen bambu ev aletleri, vitaminlerin olduğu gibi kalması için çok faydalı ürünlerdir. Vitamin olduğu gibi kalması için elimle parçalıyorum diyorsanız, bu işlemi marul ya da kıvırcık için yapabilmeniz mümkündür doğru, ama domates, biber, patlıcan gibi sert kabuklu sebze ve meyveler için aynı uygulamayı yapabilmeniz mümkün değil.  Artık birçok sağlıklı yemek konusunda hizmet veren restoranlarda bambu kaşık, çatal ve bıçaklarla servis açılıyor. Bu organik mutfak gereçlerini evlerde kullanmak çok doğru bir karar olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.