Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Saksı değiştirme

14 Mart 2012 1.729 kez okundu Yorum yapılmamış

Mart ayı bitkilerinizin saksısını değiştirmek için en uygun zamandır. Bazı noktalara dikkat ederek bitkinize zarar vermeden bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Saksı değiştirme yapmadan evvel unutmamalısınız ki, bitkiyi alıştığı doğal ortamından uzaklaştırmak ve hatalı bir uygulama yapmak, geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurur. Öncelikle yapmanız gereken bitkinin bu işleme gereksinimi olup olmadığını anlamaktır.

Bütün bir yıl boyunca eklenen su ve aralarda verdiğiniz gübre, bitkinizin PH oranında değişiklik olmasına, toprağın eksilmesine sebep olur. Bitkinin kökleri alttaki su deliklerinden ve ya toprağın üzerine çıkması ve fazlaca gelişmesi, bitkinin saksıya artık sığmadığını gösterir. Artık kullandığınız saksının eskidiğini ve dekoratif anlamda değişiklik yapma gereksinimini duyduğunuz anda, saksı değiştirme işlemine geçebilirsiniz.

Saksı değiştirme yapmadan birkaç gün evvelinden bitkiye su verin. Bitkinin aktarılacağı saksının temiz, mantar ve bakteri içermediğinden emin olun. Saksının dibine delikleri kapatmayacak ve su sızdırmasını engellemeyecek şekilde çakıl taşlarını 1 kat dizin. Çakılların üzerine bir kat ince dişli kumu serpiştirin. Bu katmana torf karışımı ya da perlit de koyabilirsiniz.

Bitkinizi saksısından kavrayıp 270 derecelik bir açı vererek aşağı doğru eğin ve toprağıyla birlikte yeni saksıya tam ortalı bir şekilde konumlandırın. Kenar kısımlarına çiçek toprağını dökün ve elinizle hafifçe bastırın. Size sulama esnasında kolaylık sağlaması için, toprağı saksının üst kısmından, 2 cm aşağı gelecek şekilde doldurun. Alt kısmından su gelene kadar can suyunu ekleyin. 2-3 sulama sonrası toprakta azalma olacaktır, gerektiği kadar toprağı üzerine ekleyebilirsiniz.

Bazı durumlarda kök fazlaca saksıya yapışmış olabilir. Saksıdan çıkarma işleminde sorunlar yaşarsanız, saksı plastikse eğer, esneme yaptırarak ya da bir makas yardımıyla keserek kurtarabilirsiniz. Porselen veya taş bir saksı ise, kenar kısmından aşağıya doğru kök ve yapraklara zarar vermeden kalın bir demir ya da bıçak yardımıyla toprağı esnetip ters çevirerek de bitkiyi çıkartabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.