Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aydınlatma

Salon aydınlatması nasıl olmalıdır?

27 Mayıs 2013 4.638 kez okundu Yorum yapılmamış

aydinlatma 1Aydınlatma, dekorasyonda doğru şekilde yer verilmesi gereken en önemli unsurlardan biridir. Hem ortamdan beklentinin maksimize edilebilmesi, hem de görsel açıdan genelin ve detayların doğru şekilde vurgulanması açısından aydınlatmanın özenle planlanması ve ürünlerin doğru seçilmesi çok önemlidir.aydinlatma 2

Salonlar, yaşam alanları olarak evlerde en fazla vakit geçirilen ve yemek yemek, TV izlemek, sohbet etmek, kitap okumak, vb. birbirinden farklı birçok aktivitenin icra edildiği alanlardır. Aktiviteler birbirinden farklı olduğundan fonksiyonel açıdan doğru bir aydınlatma demek, farklı derecelerde ışığı oluşturmaya imkan veren bir altyapıya sahip olmak demektir. Sadece tepe aydınlatma yerleştirilmiş bir salonda, kitap okumak için doğru açıdan ışığın alınabilmesi, TV izlemek için gerekli loş ortamın oluşturulması gibi beklentilerin temin edilmesi söz konusu olamayacaktır. Bu nedenle salon aydınlatmalarında kullanılan ürünler; tepe lambalara ilaveten, TV ünitesi arkası LED ışıkları, köşelerde lambaderler, masa üstü abajurlar, aplikler gibi birçoaydinlatma 3k destek ürün ile zenginleştirilmeli; farklı derecelerde ve farklı açılarda ışığın alınabilmesine imkan veren bir altyapı tesis edilmelidir.

Aydınlatmanın bir diğer önemli unsuru da görsellikleridir.  Salon dekorasyonunun genel tarzına uyum sağlayan renkler ve desenlerde aydınlatma ürünleri tercih edilmelidir. Modern tarzda döşenmiş bir salonda varak uygulanmış aydınlatma ürünleri tercih etmek ciddi bir hata teşkil edecektir. Aydınlatma ürünlerinin görsellikleri ile kastedilen içerik; bağlantılarda, gövdelerde ve saplarda kullanılan metal çeşitleri ve renkler; aplik, abajur, lamba şapkalarında kullanılan desenler ve renkler; kullanılan ampul ışığının rengi aydnlatma 4gibi detayları kapsamaktadır. Tüm bu unsurların salon dekorasyonunun geneli ile uyumunu gözetmeye önem verilmelidir.

Ayrıca, salonunuzda kitap okuma köşesi oluşturmuş iseniz, duvarınıza sergileme amaçlı tablo yerleştirmiş iseniz bu detaylara olan vurguyu artıracak özel aydınlatma ürünleri kullanmanız önemlidir; tablonuzun hemen üstüne ya da her iki tarafına aplik yerleştirmek gibi.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.