Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Salon dekorasyon önerileri

28 Mart 2012 2.849 kez okundu Yorum yapılmamış

Evlerin dekorasyonunda zirve noktası olarak görülen salonlar, diğer yaşam alanlarından farklı olarak eve gelen misafirlerin ağırlandığı yerdir. Bu nedenle dekorasyonuna en çok dikkat edilmesi gereken odaların başında gelen salonlarda, kullanışlı ve şık görünen bir konsept yaratmak büyük önem kazanır. Salon dekorasyonunda yeni trendleri uygulamadan önce ilk olarak temel bazı noktaları göz önünde bulundurmalısınız. İlk önce salonunuzda doğal ışığın ne kadar verimli kullanıldığını ve salonun yapısal özellikleri değerlendirmeniz gerekir. Alçak tavanlı bir salonla avize asarak mekanı daha da daraltmamanız gerektiği gibi doğal ışığı az alan salonlarda koyu renk duvar boyalarından da kaçınmanız gerekir. Bu tür basit uygulamalar çok daha ferah bir mekana sahip olmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda estetik açıdan şık görünen bir konsept yaratmanıza da sağlayacaktır.

Salonunuzun dekorasyonundaki en çok fark yaratan öğelerden biri olan duvarların, mutlaka doğru renge boyanması gerekir. Burada yine devreye salonunuzun doğal ışığı ne kadar aldığı, mekanın yapısal özellikleri, kullanılan mobilya ve aksesuarların rengi gibi diğer faktörler giriyor. Yalnızca mobilyalarınıza uygun bir renk seçmemeniz gerektiği gibi sadece mekanın yapısına göre de renk seçimi yapmamanız gerekir. Burada resmin geneline odaklanarak hem ışığı verimli bir şekilde kullanmalı hem de mobilyalarınıza uygun renkleri seçmelisiniz. Ayrıca duvar rengi seçimlerinizde “asla” yapmamanız gereken şeyse, duvarlarınızı mobilyalarınızın renginde boyamaktadır. Bu iş için en uygun renk seçimi, mobilyalarınızın sahip olduğu rengin en açık ya da en koyu tonlarını seçmek olacaktır. Ayrıca farklı renklerin bir arada kullanıldığı mobilyalarınız varsa, mobilyanın renklerinden birini seçip bu rengin en açık tonunu uygulayabilirsiniz.

Salonunuzda ölü alan olarak nitelendirilen köşe bölümler varsa, bu alanlara karşılıklı bacak şekilde birer tekli koltuk yerleştirebilir ve bu yılın dekorasyon trendlerinde kendine geniş yer bulan ahşap bir sehpa ile kendinize hoş bir keyif köşesi hazırlayabilirsiniz. Duvarları karşılıklı olarak farklı renklere boyamak da, hazırladığınız keyif köşesinin pozitif enerjisini arttıracaktır. Salonların dekorasyonun da kendinize yaşam alanı bırakmayı da ihmal etmemeli ve mümkün olduğunca ferah bir ortam oluşturmaya gayret etmelisiniz. Unutmayın, dekorasyonu eşyalarınızı yerleştirecek yer bulmak için değil, kendi yaşam kalitenizi arttırmak için yapıyorsunuz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.