Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Salon dekorasyonunda aksesuar kullanımı

16 Mart 2013 2.766 kez okundu Yorum yapılmamış

Çarpıcı tasarımı ile gören herkesin beğenisini kazanan ve tarzıyla fark yaratarak sıradanlıktan sıyrılan bir salon dekorasyonunun en önemli gereksinimlerinin başında aksesuarlar gelir. Dekorasyonun zengin bir görünüm kazanması, mekanda tasarım bütünlüğünden söz edilmesi, dekorasyona özen gösterildiğinin gösterilmesi ve ev sahibinin kişisel zevklerinin dekorasyona yansıdığının ifade edilmesi için aksesuarlar kullanmak; bunu yaparken de bazı konulara dikkat etmek gerekir. Salon dekorasyonu evin diğer bölümlerine nazaran biraz daha fazla ihtişamı ve belki de biraz daha tutkuyu kaldırabileceğinden, aksesuar seçimlerinde de farklı tasarımlardan yana tercih yapılabilir. Algı odağına yerleşerek insanların dikkatini çekecek ancak bunu yaparken de mekandaki diğer eşyalarla çelişki yaratmayacak aksesuarlar seçmek ise herhalde işin en zor yanıdır.

Lambader ya da abajur gibi aslında aydınlatma elemanı olan ancak görselliği ile bir aksesuar işlevi gören eşyalar, salon dekorasyonuna fark katmak için kullanılabilecek en pratik çözümdür. Klasik tarzda döşenen salonlardan modern stil tasarımlara kadar herkes tarafından salon dekorasyonuna renk katmak için kullanılabilen lambader ve abajur modelleri, sehpaların üzerine veya koltuk takımlarının arkasına da yerleştirilebilir. Ölü alanları değerlendirmek için özellikle lambaderler son derece işlevsel bir uygulama olacaktır. Bu tür çözümler aramak istemeyen ve biraz daha pratik bir şekilde aksesuar sorununu çözmek isteyenler ise renkli yastıkların konforlu şıklığından yararlanabilir. Her salonda zaten bulunan koltukların görsel algıdaki stilini değiştiren renkli yastıklar ve küçük yaslanma minderleri, rengarenk tasarımlarıyla salonda yüksek enerjili bir hava esmesini sağlayacaktır.

Perde, koltuk takımı, halı, duvar renkleri kısacası salonda bulunan tüm geniş yüzey kaplayan eşyalar; aksesuarların hangi renk olacağını belirleyen unsurlardır. Oturma grubuyla uyum sağlayan küçük ve renkli yastıklar salonun farklı bir şıklık kazanmasını sağlarken, bu konuda daha doğal bir çözüm de tercih edilebilir. Doğallık konseptinin dünya çapında değer kazanırken ülkemizdeki insanların salon dekorasyonunda doğal bitkilere yer vermemesi oldukça ilginç… Doğanın en güzel yeşil tonlarına sahip olan bitkilerin mekana bir aksesuar olarak katacağı değer, diğer pek çok eşyayla sağlanamayacak kadar yüksektir. Rengarenk çiçekleriyle insanın yaradılıştan sahip olduğu doğa tutkusunu dile getiren doğal bitkiler, salon dekorasyonunda da büyük bir etki yaratacaktır.

Mum ve mumluklar da özellikle oturma grubu sehpalarının üzerine yerleştirildiğinde salona değer katan aksesuarlar haline dönüşecektir. İçine doğal taş doldurulmuş cam bir kase ya da vazo, gümüş bir tepsi ya da kurutulmuş çiçeklerle birlikte kullanılan mumların salon dekorasyonunda romantik bir hava estireceği de kesindir…

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.