Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Salon dekorasyonunda kahverengi tonları

12 Aralık 2012 3.195 kez okundu Yorum yapılmamış

Doğadaki renklerin tamamı yaradılış itibarıyla insan zevkine uygun ve psikolojik olarak rahatlama yaratan bir etkiye sahip olduğundan, ev dekorasyonunda toprak tonlarına yer vermek de pozitif bir etki oluşması için oldukça yararlıdır. Kahverenginin salon dekorasyonunda kullanılması halinde mekanların sıkıcı ve sıradan bir görsellik kazanacağı “zannedilse de”, aslında gerçek zannedilenin tam tersidir. Sıkıcı bir renk olmaktan ziyade tamamen insan doğası ile uyumlu olduğu için doğrudan pozitif enerjili bir renk olan kahverengi, birçok insanın evde en çok zaman geçirdiği salonlar için oldukça uygun bir renktir.

Basit bazı noktalara dikkat ederek ve biraz da özen göstererek kahverengi ve diğer toprak tonlarının hakim olduğu son derece estetik bir salon dekorasyonuna imza atabilirsiniz. Dekorasyonda bu sezonun olduğu gibi gelecek sezonunda en popüler “mottosu” olan doğallık, ahşap uygulamaların tercih edilmesi ile bir üst noktaya tanışır ki kahverengi de bu uygulamalarla en uyumlu renklerden biridir. Masif parke döşenmiş bir zemin, doğal ahşaptan yapılmış bir yemek masası ya da ahşap koltuklar ile birlikte salon dekorasyonunda kahverengine yer vererek, oldukça şık ve görenlerin beğenisi kazanan bir etki yaratabilirsiniz.

Kahverengi salon dekorasyonu denince “salonda her şeyin yalnızca kahverengi” olduğu gibi bir algıya kapılmak oldukça yanlıştır. Kahverengi bir tasarımın boğucu olmamasını sağlayan, kahverengi ile birlikte kullanılan diğer renklerdir. Nötr renklerden biri olarak kabul edilen kahverengi birçok sıcak renkle birlikte son derece uyumlu bir biçimde kullanılabilir. Ayrıca toprak grubu olduğu için gerçek manada oldukça geniş içerikli tonlara sahip olan kahverengi, birçok insanın kahverengine ait olduğunun farkında dahi olmadığı son derece farklı renk tonları sunmaktadır. Kahverenginin en koyu tonlarını koltuk takımlarınızda tercih ederken, en açık tonlarını da perdelerinizde kullanarak ortaya son derece uyumlu ve göz yormayan bir kontrast çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kahverengi tonları beraberinde kullandığınız yüzeylerin dokusuna göre de farklı bir etki oluşturur. Ahşap bir zemin ile deri bir koltuk yüzeyi aynı kahverengi tonlarına sahip olsa da, salona kattıkları hava birbirinden farklı olacaktır. Kahverengi tonlarının belirli bir ölçü olmadan kullanılması ve salondaki her köşede bir kahverengi tona yer verilmesi ortam havasının ağırlaşmasına neden olabilir. Bir matem havası yaratan kasvetli atmosfer etkisinden kurtulmak için desenlerden ve küçük de olsa sıcak renkli aksesuarlardan faydalanabilirsiniz. Küçük bir çiçek dahi kahverengi salonunuz havasını yenileyecek ve boyutlarından beklenmeyen pozitif bir etki yaratacaktır.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.