Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Salon ve mutfaklar için televizyon yerleşimi

17 Ekim 2012 3.788 kez okundu Yorum yapılmamış

Çoğu evin başköşesi olan televizyonlar, akşam saatlerinde eve gelen ve günün yorgunluğunu atmak isteyen ailelerin karşısında en çok vakit geçirdiği temel ev eşyalardan biridir. Her evde algının odağına yerleşen televizyonların salon ve mutfaklarda nereye konacağı ise gerek dekoratif gerekse de kullanım açısından apayrı bir konudur. Yansıma problemi olmayan yeni nesil LCD televizyonların yerleşimi daha kolayken, doğal ve yapay ışık nedeniyle seyir kalitesinin bozulmasına neden olan ekranlı televizyonların yerleşimi çok daha zordur. Bunun için salonda televizyonun yerleştirilebileceği en uygun yer, ışığın arka planda kalacağı alanlardır. Pencere önü ya da kenarları ise bu tür sorunlar yaşamamak için tercih edilebilecek en uygun tercihtir.

Salon dekorasyonunda kullanılan oturma grupları doğrudan televizyona yönelik bir şekilde konulduğundan, yoğun ışık alan salonlarda televizyonun doğrudan pencere önüne konulmaması gerekir. Zira insanlar televizyon izlerken arkadan gelen kuvvetli güneş ışığı gözlerinin kamaşmasına ve bir müddet sonra yorulan gözleri sebebiyle rahatsız olmalarına neden olacaktır. Bu tür salonlarda benimsenebilecek en uygun çözüm, duvar köşelerinin değerlendirildiği çapraz televizyon yerleşimleridir. Televizyonunuzun arka kısmı salonunuzun köşesine bakacak şekilde yerleştirerek hem televizyon izleyenlerin doğal ışık sebebiyle rahatsız olmamasını hem ölçülü bir şekilde gelen doğal ışık sayesinde daha ferah atmosfer oluşmasını hem de salon köşesinde yer alan ölü alanın mekana artı katmasını sağlayabilirsiniz.

1990’lardan itibaren ülkemizin çok kanallı televizyon yayınına geçmesi ile önü alınamaz bir şekilde artan televizyon kanalları, her insanın kendi zevkine uygun programları bulabilmesini daha kolay bir hale getirmiştir. Ancak bu durum aynı anda başlayan farklı programların hangisinin izleneceğine dair tartışmaların yaşanmasına sebep olduğundan, günümüzde neredeyse her evde en az iki televizyon bulur hale geldi. Evlerdeki ikinci televizyonun değişmeyen adresi olan mutfaklar aynı zamanda nispeten daha küçük ve eski model televizyonların değerlendirildiği alanlardır. Ev kadınlarının evdeki zamanının büyük bölümü ayırdığı mutfaklarda televizyon olması gün içinde favori programların kaçırılmamasını da sağladığından, mutfak yerleşimlerinde salonun diğer insanlara göre değil mutfağın şefi olan ev kadınına göre yapılması gerekir. Televizyonun yemek hazırlarken bir yandan da takip edilebilecek bir yere konması, mutfakta harcanan zamanın daha da keyifli hale gelmesini sağlayabilir.

Mutfaklarda kullanılan televizyonların belirli bir oranda ısı ve radyasyon yaydığı unutulmamalı ve bu nedenle de özellikle televizyonun buzdolabından uzak olmasına dikkat edilmelidir. Buzdolabının ısınmasına neden olan televizyon enerji sarfiyatını da önemli ölçüde arttırabilir. Ayrıca tezgah üstü televizyon yerleşimlerinde mutfak tezgahlarının suyla yoğun temas eden yüzeyler olduğu unutulmamalı ve televizyon kablolarının sudan uzak tutulmasına dikkat edilmelidir.

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.