Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Salonlar koltuksuz olmaz

23 Nisan 2013 1.821 kez okundu Yorum yapılmamış

koltuk1Evlerimizin en önemli alanlarından biri salonlardır. O denli önemlidirler ki, son dönem dekorasyon terminolojisinde salonlara “yaşam alanları” denilmektedir. Bu söylem, salonları en iyi karşılayan tanımlamadır, zira salonlar gerçekten de yaşam alanlarımızdır. Ailelerin bir arada olduğu, birlikte hoşça vakit geçirdiği, ortak faaliyeterin sergilendiği yaşamsal ortak alanlardır.

Salon dekorasyonunda da bu sebeple her ne kadar trendlere uyum, şıklık, vb. beklentiler yanıt buluyor olsa da, en önemli beklenti evdeki zamanın büyük oranda geçirildiği yer olan bu ortamların rahatlığına yöneliktir. Salonlarda rahatlık dendiğinde ise olmazsa olmazımız koltuklardır.

koltuk 3Koltukların nasıl olması gerektiği hususunda kararınızı verirken bazı hususları gözönünde bulundurmanız yararlı olacaktır. Bu hususlardan biri ve en önemlisi koltuktan beklentinin tam olarak ne olduğudur. Yani, koltuğunuzu aynı zamanda yedek misafir yatağı olarak algılıyor iseniz yataklı bir model; ek bir saklama alanı olarak kullanmayı planlıyorsanız sandıklı bir modeli seçmeniz en doğru karar olacaktır.

Koltuk seçiminde bir başka önemli kriter koltuğun kumaşının türüne karar verilmesidir. Burada da birçok durum bir arada ele alınmalıdır. Sıcak iklimin yaşandığı bir şehirde iseniz kadife, deri, vb. gibi sıcak tutan, terletme ihtimali olan kaplamaları tercih etmeniz uygun olmayacaktır. Küçük çocuklu evlerde koltuklarda lekeye sebebiyet verecek kazaların çok olabileceği düşüncesi ile silinebilen kumaş kaplamaların ya da deri kaplamaların tercih edilmesi daha rasyonel olacaktır. Aynı şekilde ev hayvanları varsa, özellikle kedi, köpek gibi patileri ile zarar verme potansiyeli olan hayvanların olduğu evlerde, bu pati darbelerine ve ısırmalara dayanıklı kaplamalar tercih edilmelidir.

KoltukKoltukların uyumunun gözetilmesi gereken iki bileşen vardır: perdeler ve halılar. Gerek renk ve gerek desen olarak bu üç eşya grubu arasında uyum sağlanması salonunuza hoş bir bütünlük katacaktır. Ancak, uyumdan anlaşılan durum; bu üçlünün aynı renk ve aynı desende olması ise ciddi bir dekorasyon kazası sizi bekliyor demektir. Koyu renk ve yoğun desenin tamamlayıcısı her zaman için açık renk ve az desen (hatta desensiz) olmalıdır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.