Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Salonunuzu daha büyük göstermek için ipuçları

28 Haziran 2012 2.355 kez okundu Yorum yapılmamış

Seçtiğiniz konsept ne olursa olsun salonunuz küçük görünmeye devam ediyorsa bazı dekorasyon öğelerini değiştirmenizin zamanı gelmiş demektir. Renk değişikliğinden görsel eklemelere, zemin döşemelerinden depolama alanlarına, dekorasyonun vazgeçilmezi olan aksesuarlardan perde seçimine, aynalardan aydınlatma sistemlerine birçok farklı dekorasyon öğesi salonunuzun olduğundan da küçük görünmesine neden olabilir. Salonunuzda gerçekten ferahlık hissi oluşmasını sağlamak istiyorsanız işe duvarlardan başlamalısınız. Zira duvar renklerinin yanlış seçimi doğa ışığın çok fazla kırılmasına neden olarak mekanın olduğundan da küçük görünmesine neden olabilir.

Dekorasyon trendlerinde farklı renkler popüler olsa da şayet küçük bir salonunuz varsa her zaman açık ve yumuşak renkleri kullanmaya gayret edin. Açık renkli boyalarla boyanan duvarlar salonunuzun çok daha geniş görünmesini sağlayacağı gibi, odadaki diğer dekorasyon öğelerinin de daha belirgin hale gelmesine neden olacaktır. Çok güçlü ve koyu renklerle boyanan duvarların salonunuzun daha basık ve dar görünmesini sağlayacağını asla unutmayın. Duvar boyalarında olduğu gibi duvar kağıdı tercihlerinde de pastel renkleri tercih edebilirsiniz. Nötr renkli duvar kağıtları kullanarak salonunuzun çok daha ferah bir atmosfere sahip olmasını sağladıktan sonra dilerseniz aksesuar seçimlerini iddialı renklerden yana kullanabilir ve böylece salonunuzun daha karakteristik bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Aydınlatma sistemleri tercihlerinizi beyaz ışıktan yana kullanarak da salonunuzda benzer bir etki yaratabilirsiniz. Şayet dar bir salonunuz varsa tavan yüksek dahi olsa tepeden sarkan aydınlatma ünitelerini tercih etmemeye çalışın ve mekanda birden fazla ışık kaynağı kullanın. Farklı köşelerin doğru lambalarla aydınlatılması ile salonunuzun çok daha aydınlık ve ferah hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca aydınlatmayı zemine doğru değil, tavana doğru yönlendirerek tavanınızın daha yüksek görünmesini de sağlayabilirsiniz. Yüksek tavanlı mekanların olduğundan daha geniş göründüğünü unutmayın ve aydınlatma sistemlerinizi her zaman yukarı doğru yönlendirin.

Zemin dekorasyonu da mekan genişliği algısını doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Salonunuzu dekore ederken zeminde mümkün olduğunca açık renkleri tercih etmeye çalışın. Salon zeminin de karo kullanmak istiyorsanız daha geniş karolar seçerek zeminin daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Karo yerine klasik bir seçim olan halı veya kilim kullanmak isteyenlerin de dikkat etmesi gereken konu, mümkün olduğunca küçük boyutlarda halılar kullanmaktadır. Mobilyaların altına kadar uzanan geniş halılar mekanın olduğundan daha küçük görünmesini sağlarken, mobilya önlerine serilecek küçük kilimler mekanın çok daha derin algılanmasını sağlayacaktır.

Depolama alanlarınızı en baştan doğru planlayarak salonunuzun tıka basa dolmasını önleyebilir, açılan geniş alan sayesinde çok daha ferah bir salona sahip olabilirsiniz. Ayrıca küçük ama etkili aksesuarlar kullanarak da mekanda ilgi odağı haline gelecek bölümler oluşturabilirsiniz. Aynaların dekorasyonda her zaman vazgeçilmezler arasında olduğunu unutmayın ve salonunuzda mümkün olduğunca geniş ve uzun aynalar kullanmaya çalışın. Şayet salon duvarlarınızdan bina kolonları geçiyor ve küçük çıkıntılara neden oluyorsa, duvarın bu bölümünü uzun bir ayna ile kapatarak mekanın olduğundan daha da geniş algılanmasını sağlayabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.