Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Sardunya bakımı

24 Ekim 2011 3.491 kez okundu Yorum yapılmamış

Sardunyalar herkes tarafından sevilen ve hemen hemen tüm evlerin balkonlarında yetiştirilen bir bitki türüdür. Herkes tarfından tercih edilmesinin en baş sebebi ise bakımının, büyütmesi ve çoğaltmasının kolay olmasıdır. Güney Afrika kökenli bir bitki olmasına rağmen yazın çiçek açabildiği gibi sardunyanızı kışın da rengarenk çiçekler içerisinde görebilirsiniz. Sakız, ceylan ve ıtır sardunya olmak üzere üç çeşittir.  Sardunyanızın bakımı için de ekstra özen göstermenize hiç gerek yoktur. Sardunyanızı yıl boyunca aynı saksıda muhafaza ederek, toprağı kurudukça su vermeniz yeterli olur. Yalnız çiçeğinizi sularken yaprak üstlerine su değmemesine özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra döktüğü çiçekleri toplamanız ve uçlarından biraz kırmanız hem daha gür hem daha toplu görünmesini sağlayacaktır. Yaz kış yetiştirebileceğiniz için mümkün olduğunca evin kuytu köşeleri ya da nemli ve karanlık yerlerini tercih etmek yerine, balkonunuzda ve açık havada yetiştirmenizi tavsiye ederiz. Çoğaltmasının oldukça kolay olduğunu yazımızın başında belirtmişttik. Sardunyanızı toplamak amacıyla kırdığınız dalları içi su dolu bir cam bardak ya da kasede bekletirseniz, kök saldıktan sonra sardunyanızı yeni bir saksıya dikebilirsiniz.

Sardunya satın alırken dikkat etmeniz gereken nokta ise alacağınız sardunyanın solgun renklerde olmaması ve tomurcuk sayısının fazla olmasıdır. Solgun sardunyalar sağlıksız olduğunun bir göstergesi olacağı gibi, tomurcuk sayısı az olan sardunyaların da ömrü kısa olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.