Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Sebze yetiştiriciliği için toprak seçimi

19 Mart 2012 3.660 kez okundu Yorum yapılmamış

Vazgeçilmez bir dolgu malzemesi olan toprak, doğal tarım yapmak için en önemli materyaldir. Aynı görevi üstlenebilecek başka malzemeler de kullanabilirsiniz. Bahçe tutkunları, seralar için özel olarak hazırlanan kaya yünü ya da perlit yani ince taşlı kum alternatiflerinden kullanabilirler. Bu biraz pahalı bir yöntem olacağı ve küçük alanlarda ekim yapılacağı için farklı çözüm yollarına gidebilirsiniz. Elbette toprakla uğraşmak her zaman daha çok keyif verecektir. Diğer yapay dolgu malzemelerinden aynı teması ve dokuyu hissetmemiz mümkün olmayacaktır fakat kullanılmamış bebek bezlerinin sıvıyı emen polimerleri yüksek oranda su tutma becerisine sahip oldukları için başarılı sonuçlar alabilirisiniz. Bezleri naylon kısmından ayırın ve geri kalan kısmı ince şeritler halinde keserek kum ve çakılla harmanlayarak saksı ya da bahçe küvetinize yerleştirin. Dikimi yaptıktan sonra ellerinizle üstüne baskı yaparak sıkıştırın.

Unutmamanız gereken en önemli konu, sebze ve çiçek toprağının birbirinden farklı oluşudur. Sebzelerinizden daha iyi verim almak ve çabuk büyümelerini istiyorsanız, mevcut olan toprağınıza bir parça dere kumu eklemelisiniz. Toprağınızın kalitesi, sebzelerinizin niteliğini belirler. Toprağınıza zaman zaman vereceğiniz gübreler doğal besleyicilerdir. Ayrıca kireç topraktaki kalsiyum oranını belirler. Bu iki etmende iyi verim almanız için sınırlayıcı ve belirleyici faktörlerdir. Mümkünse toprağınıza analiz yaptırarak minik bahçenizin toprak kalitesini öğrenebilirsiniz.

Toprağınızda zaman zaman rastlayacağınız %5 oranındaki solucan, böcek, bakteri ve mantar doğru yolda olduğunuzu gösterir. Hatta bazen kırkayağa ve çıyanları bile görmeniz mümkündür. Gerektiği oranda olmaları toprak için önemlidir. Daha fazla olduklarını düşünüyorsanız ilk etapta kimyasal ilaçlar yerine, soruna yönelik, yine doğal yollarla elde edeceğiniz karışımlar hazırlayıp, zararlılarla mücadele etmelisiniz. Eğer hala problemi çözemediyseniz bir uzamana danışarak, gerekli talimatları uygulamalısınız.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.