Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Selülozik boyalar

11 Nisan 2012 3.384 kez okundu Yorum yapılmamış

Çok hızlı kuruma özelliğine sahip olduğu için son yıllarda birçok insanın tercih ettiği ve sağladığı estetik görünüm farklı nedeniyle de popülerliği giderek artan selülozik boyalar, fiyat açısından diğer boya türleriyle de hemen hemen aynı fiyata sahiptir.  Pürüzsüz bir etki için kullanılan su bazlı yağlı boyaların aksine uygulandığı yüzeyde çatlak, eskimiş ve dekorasyon trendlerinde çekiçlenmiş (hammer) olarak tabir edilen bir görünüm sağlayan selülozik boyalar, yağlı boyalara nazaran çok daha hızlı bir şekilde kurur. Ayrıca yağlı boyaların tam kuruma süresi yaklaşık olarak 24 saatken selülozik boyaların 1-2 saat içerisinde kuruması da oldukça büyük bir avantaj sahibi olunması anlamına gelmektedir.

Duvarlara uygulandığında çatlaklar oluşmuş gibi bir görünüm sağlayan selülozik boyalar, otel ve restoran gibi işletmelerde de dekoratif şıklık açısından yaygın olarak tercih edilmeye başlamıştır. Ayrıca evlerde de duvar yüzeylerine uygulandığında özellikle doğal ışığında kırılarak farklı açılardan yansımasını sağladığından, birçok insan tarafından salon duvarlarının boyanmasında kullanılmaktadır. Çelik yüzeylerin ve ahşapların boyanması için de ideal bir malzeme olan selülozik boyalar, çelik yüzeylerde çok daha doğal bir görünüm imkanı sağlamaktadır.

Ahşap mobilya ve masalara uygulandığında ahşabın doğal görünümünü bir adım ileri taşıyarak çok daha estetik bir şıklık sağlayan selülozik boyalar, ahşap çizgilerinin çatlama ve eskimiş görünüme sahip olmasının yanı sıra uzun süre boyunca da rutubetten korunmasını sağlayacaktır. Ayrıca ahşap yüzeylerin boyanması esnasında ahşabın yapısı gereği boyayı çok fazla emmesi, en azından 2 kat boya yapılması gerektirir. Uygulanan boyanın ilk katının korunması için uzun süre beklemek yerine selülojik boyaların kullanılması birkaç saat sonra tam kuruma gerçekleşen yüzeyin vakit kaybetmeden ikinci kat boyanmasına olanak tanır.

Metal yüzeylere uygulanmadan önce mutlaka kir ve pas lekelerinin çıkartılması, boya sonrası kabarma ve dökülme gibi sorunların yaşanmamasını sağlayacaktır. Selülozik boyaların uygulanacağı yüzeyin muhakkak kuru ve temiz olması gerekir. Çinko ve alüminyum yüzeylere uygulanmadan önce selülozik boyanın daha üstün bir tutunma sağlaması için en az bir kat astar atılması da gerekebilir. Kıl fırça, boya tabancası ve rulo gibi tüm boya malzemeleriyle üstün bir uyum sağlaması da, selülozik boyaların herkes tarafından kullanılabilmesini sağlamaktadır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.