Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Seramik tabaklar

10 Ocak 2012 6.764 kez okundu Yorum yapılmamış

Porselenden yemek tabaklarından sonra yaygın olarak kullanılan yemek tabakları da seramik  tabaklar olmakta. Seramik tabaklara yumuşak porselen de deniliyor. Seramik tabak porselen tabak kadar zarif ve dekoratiftir. Seramik tabaklar özellikle servis tabağı olarak kullanılıyor ve göz alıcı renk ve şekilleri ile keyifli yemek sofralarına anlamlı bir güzellik katıyor. Porselen tabak ile seramik tabak aynı üretim aşamalarından geçiyor. İki tabak çeşidinin de hammaddesi kaolen, feldispat, kuvars ve kil. Fabrikasyon tabak üretiminde söz konusu hammaddeler belirli oranlarda ve belirli sıralama ile karıştırılıyor. Daha sonra şekillendirilen porselen tabak ve seramik tabak pişiriliyor. Porselen tabak 1400 derece sıcaklıkta pişirilirken, seramik tabak ise 1000-1200 derece sıcaklıkta pişiriliyor. Pişen tabaklar sertleşiyor. Porselen tabağa ve seramik tabağa parlak görünümünü veren madde sır olarak adlandırılıyor.

Her iki tabak türü de son derece şık ve dekoratif tabaklardır. Zevke göre tercih edilip kullanılıyor. Seramik tabaklar kadar seramik kahvaltı setleri de şık kahvaltı sofralarına eşlik ediyor. Seramik çay kupaları, seramik tuzluk, biberlik gibi mutfak gereçleri kendine has desen ve renkleriyle mutfaklarda zevkle kullanılıyor.

Ayrıca fabrikasyon seramik tabakların yanı sıra el yapımı seramik tabaklar da yapılıyor. Seramik sanatları çağlar boyunca günümüze kadar uygulana gelmişlerdir. Anadolu topraklarının belirli bölgeleri seramik yapımında kullanılan hammadde zenginliği içermektedir.

Seramik tabak kullanırken dikkat edilecek önemli bir ayrıntıyı paylaşmak istiyorum. Seramik tabaklar porselen kadar yüksek ısıda pişirilmemektedir. Sırları çatladığında seramiğin yumuşak ve geçirgen olması nedeniyle çatlak tabaklar bakteri ve mikrop üremesine uygun zemin yarattıklarından kesinlikle çatlak seramik tabakların kullanılmaması gerekiyor.

 Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.