Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Akıllı ev

Ses geçirmez cam taktırın, huzuru yakalayın

30 Nisan 2012 4.426 kez okundu 1 yorum var

Evdeki en rahat köşenize geçip, bacaklarınızı uzatın. Kafanızı yumuşak bir yastıkla destekleyin ve gözlerinizi kapatın. Neler duyuyorsunuz? Hemen yandaki okuldan gelen zil sesi, ardından çocuk çığlıkları, sokak satıcısının çığırtkan sesi, uzaklardan bir yerden ulaşan ambulans sireni, bir arabanın alarmı, havaalanı, tren ya da trafik uğultusu duyacaksınız.  Stresinize stres katacak, 10 dakika boyunca sessizlik diye iç geçireceksiniz. Ses geçirmez kulaklıklar bir yere kadar işinizi görecektir, asıl istenen, evde sadece sizinle alakalı sesleri duyabilmektir.

Çift katlı camlar hem ısı, hem yalıtım hem de gürültü için kullanılsalar da, tam anlamıyla istenilen sonuca götüremiyorlar. Cam sanayisinde yeni bir buluş olarak nitelendirilen ses geçirmez camlar, tam bir buluş niteliğinde. Aslında normal kullandığımız camların üzerine takılan bir seramik plaka ile bu sorun çözülüyor.  Bu seramik plakalar camın üzerine yapıştırılıyor ve 90 hatta 100 desibele ulaşan sesleri bile emerek, içeri sızmasını engelliyor.

Yapıştırılan bu seramik plakalar, dışarıdan gelen sesleri, içerisinde bilgisayar kontrollü minik alıcıların olduğu yere yöneltiyor ve sesi nötr hale getiriyor. Aslında işin özünde bu, iki karşıt dalganın birbirini sıfırlaması üzerine oluşan bir durumdur.

Ses geçirmez cam yapmak amacıyla takılan bu seramik plakalar hala Alman bilim adamları tarafından, kullanılabilir, pratik, dekoratif ve işlevsel bir hale sokulmaya çalışılıyor. Denemelerin ve AR-GE’sinin hala devam ettiği bu projenin, birkaç yıl içerisinde tamamlanacağı tahmin edilmekte. Ayrıca ses geçirmez cam yapmak için sağlanacak bu aparatların fiyatları 100-150 Dolar arasında olacağı bildiriliyor. 

Ses geçirmez camları dış seslerin eve girmesini önlemek amacıyla düşünebileceğimiz gibi, evin içindeki farklı mekânlarda ses yalıtımı içinde tercih edebiliriz. Evinize kuracağınız bir sinema salonu, müzik odası ya da yüksek sesin oluşabileceği her hangi bir oda için bile kullanılabilir bir fikir olarak da düşünmek gerekiyor.

Okur Yorumları »

  • Mustafa dedi ki:

    Turkiye tedarikçisi nerde ve nasil iletişime gecip uygulama baslandimj

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.