Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel, Yapı

Ses geçirmez cam ve özellikleri

1 Mayıs 2012 3.146 kez okundu Yorum yapılmamış

Sanayileşme, endüstrileşme,  kentleşme beraberinde çevre için bazı olumsuz  etkiler yaratıyor. Bu etkilerden bir tanesi ise gürültü düzeyinin yükselmesi oluyor. Ayrıca büyük kentlerde trafiğin yoğunluğu da gürültüye neden oluyor.

Bilindiği gibi gürültünün insan üzerinde yarattığı olumsuz etkiler çok fazla. Yüksek düzeyde olan gürültü sağırlıktan, sinirlilik haline, depresyona kadar etkiler gösterebiliyor. Gürültülü ortamda içerisinde çalışmayan fakat dolaylı olarak gürültüden etkilenme yaşanmaktadır. Trafiğin yoğun olduğu yerde bulunan binalarda oturan veya çalışanlar gürültüden etkilenmekte. Yine yüksek düzeyde ses çıkararak çalışan sanayi makinalarının bulunduğu atölye, imalathane gibi yerlerin yakınında bulunan konutlar veya iş merkezlerinde bulunanlar gürültüye maruz kalıyor.

Gürültüden en az etkilenmeyi sağlamak amacı ile ses yalıtımlı cam üretiliyor. Etkili ses yalıtımı sağlayan özel geliştirilmiş akustik laminasyonlu camlar gürültüye çözüm üretiyor.  Gürültü azaltıcı camlar polivinil butiral tabaka ile iki tabaka camın yüksek ısı ve basınç altında birleştirilmesi ile üretiliyor.  Ses yalıtımına katkı sağlayıp gürültü geçişini azaltıyor.  Gürültü azaltıcı camlar ısıcam ile bağdaştırılabiliyor ve aynı zamanda ısı yalıtımı da sağlıyor.

Duvar, çatı, çerçeve gibi yapı malzemelerinin de ses geçirme izolasyonu yapıldığında ses geçirmez camlar ile bütünlük oluşturarak daha etkin bir şekilde ses geçirmezlik sağlanıyor.

Ses geçirmez cam buluşu Alman mühendisler tarafından henüz yapılmış ve çift katlı camdan daha iyi yalıtım sağladığı açıklanmıştır. Normal camın üzerine seramik yama yapıştırılmışı ile gerçekleşmekte ve seramik plakalar sayesinde ses geçmemekte ancak bu buluşun henüz üretimi gerçekleşmemiştir.

Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.