Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Ses yalıtım malzemeleri

25 Ocak 2012 6.076 kez okundu Yorum yapılmamış

Yüksek sesli ortamlarda kullanılan ses yalıtım malzemelerinin kalitesi kadar doğru şekilde kullanılmaları da önemlidir. Eğlence mekanları, kayıt stüdyoları, sinemalar ya da ev için kullanılacak ses yalıtım malzemeleri, işlevlerine göre doğru bir şekilde seçilmelidir. Ses yalıtım malzemelerinin doğru seçilmesinin ardından doğru teknikler uygulanarak duvar yüzeyine uygulanması, elde edilecek ses yalıtımının çok daha verimli olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle ses yalıtım malzemelerini doğru bir şekilde seçerek ve uygun döşeme yöntemlerini uygulayarak arzu ettiğiniz ses yalıtımına sahip olabilirsiniz.

Rulo Yalıtım Levhaları

Düz ve pürüzsüz bir şekilde üretilen rulo yalıtım levhaları, sinema ve tiyatro salonlarında ses yalıtımı için kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda evinde büyük ölçekli sinema sistemi kuran insanlar da yaygın olarak rulo yalıtım levhalarını kullanmaktadır. Rulo şeklinde satılan bu ses yalıtım levhaları, mekanın iç kısmına döşenmektedir. İçeriden gelen sesin dışarı çıkmasını engellemek için kullanılabilecek en pratik yalıtım levhalarından biridir. Duvara uygulandıktan sonra arzu edilirse üzeri sıva ile kapanabilir ve daha sonra boya uygulanabilir.

Piramit Yalıtım Levhaları

Yüzey alanı isminden de anlaşılacağı üzere küçük piramit şekillerinden oluşur. Üzerine herhangi bir alçı ya da boya uygulanmadan açık şekilde kullanılan piramit yalıtım levhaları, akustik sesi dağıtma konusunda oldukça kullanışlıdır. Akustik ses dalgalarının ortama geri yansımasını sağladığından yüksek sesli müzik yapılan eğlence mekanları ve kayıt stüdyoları için idealdir. Yalıtım sağlanmak istenen mekanın iç yüzeyine uygulanır ve sesin dışarı çıkmasını engeller.

Taş Yün Yalıtım Levhaları

Genel olarak en iyi ses yalıtım malzemesi olarak kabul edilir. Kullanımı rulo ve pramit yalıtım levhalarından farklı olarak, levhanın ortadan ikiye kesilmesi ile kullanılır. 5 cm kadar kalınlığı olabilen taş yün yalıtım levhaları, genellikle dış cephelerde kullanılmak için üretilmiştir. Duvar yüzeyine yapıştırıldıktan sonra hem içerdeki sesin dışarıya, hem de dışarıdaki sesin içeri girmesini engeller. Üzerine kapatmak için alçı uygulanabilir.

Yalıtım levhalarının yapıştırmak için kullanılacak yapıştırıcıların taraklı bir mala ile duvar yüzeyine uygulanması gerekir. Böylece yalıtım levhalarının duvar üzerinde tutunması için daha elverişli bir yüzey sağlanmış olur. Tüm yalıtım levhalarının döşenmesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, duvara yapıştırılması esnasında levhaların arasında boşluk bırakılmamasıdır. Ses yalıtım levhaları arasında kalan boşluklar, yalıtımın kalitesini bozacaktır. 50 kg ses yalıtım levha yapıştırıcısı, 10 mt² duvar yüzeyine ses yalıtım levhası yapıştırmak için yeterli olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.