Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar, Zemin

Ses yalıtımı

18 Temmuz 2009 3.874 kez okundu Yorum yapılmamış

Büyük şehirlerde yaşayanlar, en çok trafik ve sanayi gürültülerinden şikâyet ederler. Gerçekten evimizde uyurken sabah’ın altısında bir bakmışız yol yapımı veya karşı binada inşaat var. Bu gürültülerden hep rahatsız oluruz değil mi? Artik yeni yapılan binalarda veya eskiden yapılmış binaları restore ederken, binaların dış kısımlarının ses geçirmemesi için önlemler alınmaktadır. Bu sayede dışarıdaki trafik sesi, inşaat vb. gürültüleri en aza indirmek için ses yalıtım sistemleri yaptırılmaktadır. Ses yalıtımları en çok sinema, büyük iş yerleri ve ofislerde daha sık kullanılmaktadır. Bu sayede dikkat kaybı ve çalışma azmi daha da arttırılmaktadır.

Peki, Gürültüden neden korunmalıyız?

Gürültü, insanlar için psikolojik ve fizyolojik olarak çok büyük zararları vardır. Gürültü stresin başlangıcı olabilir ve birçok hastalığa da neden olabilir. Çalışırken bir gürültüye maruz kaldığımızda dikkatimiz kaybolur ve verimimiz azalır. Uyurken de, uykusuz kalmamıza ve strese yol açar gürültü. Gürültünün yol açtığı hastalıklar; uykusuzluk, sinirlilik, algılama güçlülüğü, çeşitli vücut salgılarında anormallik, dolaşım sistemi bozukluğu, hamile bayanlarda erken doğum ve düşük, kalıcı işitme kayıpları.

Ses yalıtımı yaptırmazsak ne olur?

Gürültü, yukarıda bahsettiğimiz birçok hasatlığa neden olmaktadır. Biz her ne kadar gürültüye alışık olsak da, gurultunun neden olduğu hastalıklar günden güne çoğalabilir. Ayrıca gürültü nedeniyle oluşan işitme kayıpları ilaçla ve ya cerrahi müdahale ile düzeltilememektedir. Uzun süre yüksek gürültüye maruz kalanlar da kalıcı işitme kaybı (sağırlık) oluşmaktadır. Fabrika ve endüstriyel alanlarda çalışan, yüksek gürültüye maruz kalanlarda dikkat kaybı oluşmakta ve iş kazaları oluşmaktadır.

Ses yalıtımı nerelerde yapılmalıdır?

Ses yalıtımı gürültüyü önlemek gereken yerlerde kullanılmalıdır. Örneğin okul, çalışma yerleri, hastane. Bu gibi yerlerde gürültü gerçekten dikkat kaybı ve rahatsız edici olabilir. Bazı yerlerde de çevreye yaydığı gürültüyü engellemek gerekir. Örneğin sinema, konser alanları, tiyatro, TV ve ses kayıt alanları. Yüksek ses yapan makineler ve kullanım araçlarının bulunduğu yerlerde de ses yalıtımı yapılması gerekmektedir. Örneğin, kalorifer, jeneratör, hidrofor.

Ses yalıtımı nasıl yapılır?

Yapıyı yaparken ses yalıtımını mutlaka göz önünde bulundurmamız şarttır. Özellikle şehir merkezlerinde bulunan, yüksek binalarda (iki kat arasındaki ses yalıtımı için) yalıtım değeri yüksek maddeler kullanmak gerekmektedir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.